Msza św. w 80-lecie NSZ. Ks. por. Karol Biegluk: za wierność idei niepodległościowej ci żołnierze płacili najwyższą cenę

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, w ramach obchodów uroczystości osiemdziesięciolecia Narodowych Sił Zbrojnych, odprawiono uroczystą Mszę świętą w intencji poległych, pomordowanych i żyjących żołnierzy NSZ. 

2022-09-18, 18:13

Msza św. w 80-lecie NSZ. Ks. por. Karol Biegluk: za wierność idei niepodległościowej ci żołnierze płacili najwyższą cenę
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w 80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych. Foto: shutterstock/Anirut Thailand

- Narodowe Siły Zbrojne to druga co do liczebności, po Armii Krajowej, formacja wojskowa polskiego podziemia niepodległościowego okresu II wojny światowej. Narodowe Siły Zbrojne powołane w 1942 roku były formacją służącą Bogu i Ojczyźnie - mówił przewodzący Mszy świętej, ksiądz porucznik Karol Biegluk.

"Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę"

- Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich, z Brygadą Świętokrzyską, przedostało się na zachód. Wielu kontynuowało przez następne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałach partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli prześladowani, torturowani i mordowani przez komunistycznych oprawców. Miejsca pochówków wielu z nich, nadal pozostają nieznane - przypomniał ksiądz porucznik Karol Biegluk.

NSZ został powołany przez największy ówczesny obóz społeczno-polityczny na ziemiach polskich - obóz narodowy. Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Narodowe Siły Zbrojne były formacją ochotniczą, niezależną finansowo, ideowo i politycznie - mówił w homilii ojciec Mieczysław Sołowiej. - Nigdy nie byli zależni, czy to od tych ze wschodu, czy od tych z zachodu. Byli wolni i pracowali dla wielkiej Polski, poszukując jej interesu - nie swoich własnych - tylko interesu wielkiej Polski. Żyli świadcząc o tych wartościach - dlatego byli tak bardzo znienawidzeni. Prześladowani przez Niemców i przez wojska sowieckie - tłumaczył jezuita.

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Brali udział w akcji "Burza" i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej. Ojciec Mieczysław Sołowiej podkreślił geniusz polityczny żołnierzy NSZ. W 2017 roku, w 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie.

REKLAMA

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powstania NSZ

Po Mszy świętej, w 80. rocznicę powstania NSZ i AK, wyruszyła defilada przedstawiająca żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski oraz pozostali uczestnicy uroczystości przeszli w marszu z biało-czerwoną flagą o długości 100 metrów. Następnie złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zainaugurowała konferencja w Sejmie RP pt. "80 lat Narodowych Sił Zbrojnych". Po której odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń kombatantom.

Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.

Organizatorem wydarzenia jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (ZZ NSZ), a partnerami są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyń, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Garnizon Warszawa oraz Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej