more_horiz
Wiadomości

Dodatkowe środki dla samorządów. Wiceminister rozwoju: nie zapominamy o Polsce powiatowej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 09:47
W ramach nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, na konta gmin i powiatów wpłynie łącznie 13,7 mld zł. - Polska lokalna jest dla nas istotna, stąd wyrównywanie dysproporcji finansowych - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk.
Nowelizacja ustawy o dochodach JST przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r.
Nowelizacja ustawy o dochodach JST przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Foto: Fotokon/shutterstock.com

Od 20 września obowiązuje nowelizacja ustawy o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego), która przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r.

Dodatkowe środki dla samorządów

Jak mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, nowelizacja spotkała się z dobrym przyjęciem samorządów. - Dajemy możliwość finansowania, na przykład podwyżek związanych z energią, ale również inwestycji - podkreśliła.

Jak przypomniała, gminy otrzymają możliwość finansowania na poziomie "minimum prawie 3 milionów złotych", a powiaty - "na poziomie prawie 6 milionów złotych". - Takich pieniędzy samorządy nie miały - wskazała.

Czytaj także:

"Polska lokalna jest dla nas ważna"

Przyznała, że takie decyzje mogą wzbudzić niezadowolenie włodarzy dużych miast. - Ale my jesteśmy od tego, by nie zapominać o Polsce powiatowej. Ona jest dla nas ważna, stąd wyrównywanie dysproporcji finansowych, które występują - zaznaczyła wiceminister.

- Te 6 milionów złotych dla powiatów można wykorzystać na opłatę energii, ale również funkcjonowanie bieżące, inwestycyjne - powiedziała polityk. Mówiła również, że ważne, by samorządy skrupulatnie wydatkowały środki na "cele strategiczne związane z utrzymaniem infrastruktury i poziomu życia społeczno-lokalnego".

ms, PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także