more_horiz
Wiadomości

Radni PiS z Warszawy chcą zwołania sesji rady dzielnicy. Powód? Likwidacja szpitala na Solcu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 09:47
Śródmiejscy radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy Śródmieście w związku z likwidacją szpitala na Solcu. Chcą, aby na sesji obecna była, odpowiedzialna w ratuszu za opiekę zdrowotną, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Radni PiS z Warszawy chcą zwołania sesji rady dzielnicy. Powód? Likwidacja szpitala na Solcu
Radni PiS z Warszawy chcą zwołania sesji rady dzielnicy. Powód? Likwidacja szpitala na SolcuFoto: Szpital Solec/Facebook.com

"W związku z licznymi protestami mieszkańców dzielnicy Śródmieście spowodowanymi likwidacją SOR na Solcu, przeniesieniem oddziałów szpitalnych do Szpitala Południowego i pogorszenia stanu systemu opieki zdrowotnej w Śródmieściu wnioskujemy o udzielenie informacji dotyczącej miejskich szpitali na terenie dzielnicy" - napisali radni PiS w uzasadnieniu wniosku.

Przypomnieli, że szpital na Solcu prowadził wyspecjalizowane oddziały w zakresie: chirurgii urazowej i ortopedycznej, ginekologii i położnictwa, chirurgii ogólnej z pododdziałem proktologii, chorób wewnętrznych i kardiologii, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii. Oprócz tych oddziałów w szpitalu funkcjonował wyremontowany w 2015 roku SOR.

"Miasto planuje likwidację"

Radni uważają, że to, co dla władz miasta jest przeniesieniem, dla mieszkańców jest likwidacją szpitala.

"Dlatego oczekujemy od władz miasta i dzielnicy informacji o planach powrotu szpitala na Solcu na swoje miejsce" - napisali w uzasadnieniu radni.

Poprosili też, aby na sesji obecne były wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz p.o. dyrektor biura polityki zdrowotnej Olga Pilarska-Siennicka.

Stołeczny ratusz chce wyremontować budynek szpitala i stworzyć tam m.in. oddział długoterminowej opieki dla osób starszych przewlekle chorych.

- Byłoby bardzo fajnie, gdyby powstał na Solcu oddział geriatryczny, bo w Śródmieściu mieszka bardzo dużo seniorów. Ale ten budynek jest za duży tylko na geriatrię. Powinny wrócić oddziały specjalistyczne, a przede wszystkim SOR - powiedział przewodniczący śródmiejskiego klubu radnych PiS Wojciech Maciej Chojnowski.

Szpitale są, ale nie mogą obsłużyć wszystkich 

Z kolei ratusz wyjaśnił, że w centralnej części miasta znajduje się wiele miejskich szpitali, w tym: Szpital Czerniakowski, Warszawski Szpital dla Dzieci, Centrum Medyczne "Żelazna", szpital przy ul. Inflanckiej, Szpital Praski.

- Obok jest szpital Orłowskiego, ale on nie jest w stanie wszystkich obsłużyć, bo np. tam nie ma ortopedii na takim poziomie, jak była na Solcu - tłumaczył Chojnowski. - Chcemy, żeby przed obliczem władz samorządowych wiceprezydent Kaznowska zadeklarowała, że ten szpital wróci po 2-3 latach na swoje miejsce. Nie wyobrażamy sobie, żeby go tam nie było. Zwłaszcza w obszarze SOR-u - podkreślił.

Obecnie trwa inwentaryzacja budynku przy ul. Solec oraz szacowanie kosztów niezbędnych remontów, aby - zgodnie z planami miasta - w przyszłym roku uruchomić w nim oddział długoterminowej opieki dla osób starszych przewlekle chorych.

MN/PAP

Czytaj też:

Zobacz także

Zobacz także