more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby sforsowania polsko-białoruskiej granicy. SG: zatrzymano 3 pomocników nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 09:27
Straż Graniczna poinformowała, że 120 osób próbowało minionej doby nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski. Takie próby podejmowali między innymi obywatele Libanu i Gambii. Strażnicy przekazali też wiadomość o zatrzymaniu trzech pomocników nielegalnych imigrantów - dwóch obywateli Rosji oraz obywatela Ukrainy.
SG: 120 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski
SG: 120 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do PolskiFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Jak poinformowała Straż Graniczna na Twitterze, wśród 120 osób, które próbowały się przedostać do Polski z Białorusi byli m.in. obywatele Libanu i Gambii, spośród których 17 osób podchodziło pod barierę.

SG poinformowała, że zatrzymano trzech tzw. pomocników; na terenie działalności Posterunku Straży Granicznej w Czeremsze funkcjonariusze ujęli dwóch obywateli Rosji, którzy przyjechali po ośmiu obywateli Iranu i obywatela Syrii. Natomiast na terenie PSG Narewka zatrzymano obywatela Ukrainy, który wiózł dwóch obywateli Tadżykistanu i dwóch obywateli Iranu.

Straż Graniczna poinformowała także o sytuacji na przejściach granicznych Polski z Ukrainą. Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 6 milionów 700 tysięcy osób. W sobotę z Ukrainy do Polski wjechało 27 tysięcy osób, a w niedzielę do godziny 7.00 było to 7 tysięcy 700 osób.

Zapora na granicy z Białorusią

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSWiA Błażej Poboży w Polskim Radiu 24

ng//PAP//IAR

Zobacz także

Zobacz także