more_horiz
Wiadomości

Rau po spotkaniu z szefem greckiej dyplomacji: konieczne jest wzmaganie presji sankcyjnej na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 19:02
Konieczność wzmagania presji sankcyjnej na Rosję, bezpieczeństwo energetyczne, potrzeba uniezależnienia się od surowców z Rosji, a także globalne bezpieczeństwo żywnościowe - były tematami rozmowy podczas środowego spotkania szefów dyplomacji Polski i Grecji, Zbigniewa Raua i Nikosa Dendiasa w Warszawie.
Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji poinformował, że z greckim ministrem poruszyli szereg spraw z agendy międzynarodowej
Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji poinformował, że z greckim ministrem poruszyli szereg spraw z agendy międzynarodowejFoto: Tymon Markowski/Twitter

Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji poinformował, że z greckim ministrem poruszyli szereg spraw z agendy międzynarodowej. - Odbyliśmy pogłębioną dyskusję na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodziliśmy się, że Ukraina wymaga wszechstronnego wsparcia wojskowego, politycznego, humanitarnego, zarówno ze strony Warszawy jak i Aten - podkreślił Zbigniew Rau.


Posłuchaj
00:51 11978196_1.mp3 Polska i Grecja deklarują pomoc w odbudowie Ukrainy - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Zapewnił, że takie wsparcie będzie w dalszym ciągu udzielane przez Polskę i Grecję. - Udzielimy takiego wsparcia także na etapie powojennej odbudowy Ukraińskiego państwa - powiedział szef polskiej dyplomacji.

"Rozmawialiśmy także o sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego"

- Wyraziliśmy ostrożny optymizm, co do obecnej sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie, jak i perspektyw politycznych i gospodarczych ukraińskiego państwa - zaznaczył polski minister.

Czytaj także:

Jak dodał, z szefem dyplomacji Grecji rozmawiał także na temat "konieczności wzmagania presji sankcyjnej na Rosję". - Mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym naszych krajów i potrzebie uniezależnienia się od surowców pochodzących z Rosji, a także o globalnym bezpieczeństwie żywnościowym, które zostało podważone w wyniku niczym nieuzasadnionych, bezprawnych rosyjskich działań - wyliczał Rau.

Podkreślił również, że Grecja pomaga Ukrainie na wiele sposobów, co zasługuje na uznanie Polski. - Rozmawialiśmy także o sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego - dodał szef polskiego MSZ.

Zaznaczył, że Polska jednoznacznie opowiada się za obniżeniem napięcia w regionie, relacjami dobro-sąsiedzkimi oraz za poszukiwaniem rozwiązań kontrowersji w oparciu o prawo międzynarodowe i dialog.

Rau wyraził również przekonanie, że obecna, rekordowa wartość polsko-greckich obrotów handlowych, to dopiero "preludium" do kolejnych wspólnych osiągnięć.

Przyznał również, że "jasnym punktem naszych relacji są kwestie kulturalne i naukowe, czego przykładem jest utworzenie niemal dokładnie rok temu polskiego instytutu archeologicznego w Atenach".


IAR/PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także