Minister zdrowia Ukrainy: będziemy potrzebować pomocy partnerów, żeby odbudować system opieki zdrowotnej
- Będziemy potrzebować pomocy naszych partnerów i mądrych inwestycji, żeby odbudować system opieki zdrowotnej Ukrainy - powiedział w środę na Kongresie 590 minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
2022-06-22, 17:15
Zaznaczył, że Ukraina robi wszystko, aby nie ograniczyć mieszkańcom dostępu do opieki medycznej. - Opracowaliśmy plan krótkoterminowy. Liczymy, że lata 2023-2025 to będzie okres, w których skoncentrujemy się na odnowieniu gospodarki i istniejących instytucji - stwierdził.
Poinformował, że od początku wojny z Rosją uszkodzonych zostało 628 zakładów opieki zdrowotnej w różnych regionach Ukrainy, a zniszczonych 118. - Ta statystyka dotyczy tylko tych zakładów opieki zdrowotnej, które możemy zidentyfikować. Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć, jakie są zniszczenia na terytorium obwodu donieckiego i ługańskiego, ponieważ Federacja Rosyjska stara się tam wprowadzić reżim okupacyjny i nie dopuszcza nas na tereny tych obwodów - zastrzegł.
- W ostatnim czasie mieliśmy wielkie inwestycje w zakłady opieki zdrowotnej. Niestety nowoczesne oddziały szpitalne, wyposażone w świetne urządzenia, zostały zniszczone podczas agresji Federacji Rosyjskiej - mówił Laszko.
REKLAMA
Zniszczone centrum kardiologiczne
Przypomniał zniszczone nowoczesne centrum kardiologiczne w Czernihowie. - Musieliśmy ewakuować chorych na gruźlicę, którzy nie mogli już przebywać w tym szpitalu, trzeba było ratować ich życie, a dopiero później mogliśmy zacząć myśleć, co będzie dalej z tymi ludźmi. Najpierw trzeba było ratować ich życie, a potem martwić się ewentualnymi reinfekcjami, na które zostali narażeni w związku z tym przemieszczeniem - przyznał.
Laszko poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał specjalną grupę roboczą ds. odbudowy Ukrainy w razie zwycięstwa w wojnie.
- Rozumiemy, że gospodarka Ukrainy, która cierpi w wyniku wojny, nie będzie mogła się odbudować bardzo szybko. Będziemy potrzebować pomocy zarówno partnerów, jak i mądrych inwestycji w system opieki zdrowotnej - ocenił.
Wyjaśnił, że wszystkie zakłady ochrony zdrowia zostały podzielone na kilka podgrup: szpitale ogólne i klasterowe - odpowiedniki polskich szpitali uniwersyteckich. - Określiliśmy, jacy specjaliści powinni tam być, żeby długofalowo zapewnić tym obiektom funkcjonowanie i żeby można tam było świadczyć usługi medyczne - powiedział minister zdrowia Ukrainy.
REKLAMA
Zaznaczył, że szpitale klasterowe mają świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie. - Przeprowadziliśmy w tych szpitalach poważny audyt i rozumiemy, czego te szpitale potrzebują, jeżeli chodzi o wyposażenie, aby wejść na odpowiedni poziom świadczenia usług medycznych - zastrzegł. Dodał, że Ukraina zwróciła się do partnerów, by w trakcie odbudowy infrastruktury szpitalnej wprowadzić innowacyjne technologie budowlane, których celem jest m.in. oszczędzanie energii elektrycznej i ocenić, czy zniszczone budynki należy modernizować, czy lepiej zbudować nowe.
- Obwód kaliningradzki. Rosyjska eksklawa na Morzu Bałtyckim. Dlaczego jest tak ważna dla Kremla?
- Ataki rakietowe Rosji uderzają w budynki cywilne. Nowe dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy
Zaznaczył, że w niektórych obwodach nie toczą się już działania wojenne i można tam rozpocząć proces odbudowy.
Laszko podkreślił, że wojna negatywnie odbiła się również na zdrowiu psychicznym Ukraińców, także tych, którzy nie widzieli działań wojennych na własne oczy, ale oglądali je w mediach.
REKLAMA
- Rodzi to bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego ludności. Prognozujemy, że ludność Ukrainy w ciągu 4 miesięcy wojny postarzała się o 10-15 lat. Oznacza to, że choroby, których pojawienia się oczekiwaliśmy u osób po 60. roku życia, będą ujawniać się już u ludzi po 40. lub 50. roku życia - ocenił.
Dodał, że podobne zjawisko obserwowano u żołnierzy walczących na froncie od 2014 r. Stwierdził, że żołnierze w wieku powyżej 35 lat cierpią na choroby układu krążenia - mają zawały serca, udary i wylewy.
- Mamy analizę, która pokazuje brak blisko 4 tys. specjalistów w zakresie rehabilitacji, a także 5 tys. łóżek do przeprowadzania neurorehabilitacji po politraumach, wylewach i innych schorzeniach - zaznaczył.
bartos
REKLAMA
REKLAMA