more_horiz
Gospodarka

Wierzyciele Ukrainy zawieszą obsługę jej długu. Wzywają obligatariuszy do podjęcia podobnej decyzji

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 16:46
Zachodni wierzyciele Ukrainy ogłosili, że na wniosek rządu w Kijowie zawieszą konieczność obsługi jej długu od 1 sierpnia br. do końca 2023 roku, z opcją przedłużenia zawieszenia spłat o kolejny rok - podała agencja Reuters, powołując się na komunikat grupy.
Na prośbę rządu w Kijowie wierzyciele zawieszą konieczność obsługi jego długu od 1 sierpnia br. do końca 2023 roku
Na prośbę rządu w Kijowie wierzyciele zawieszą konieczność obsługi jego długu od 1 sierpnia br. do końca 2023 rokuFoto: Shutterstock/Ingus Kruklitis

UkraGrupa wierzycieli, do których należą Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA, zwróciła się też do posiadaczy ukraińskich obligacji, by zgodzili się na prośbę Kijowa o odłożenie na dwa lata obsługi papierów dłużnych.

Komunikat grupy głosi, że "z całą mocą zachęca ona wszystkich innych oficjalnych kredytorów dwustronnych do szybkiego zawarcia porozumienia z Ukrainą w sprawie zawieszenia obsługi długu".

"Wyrażamy solidarność z Ukrainą i nasze poparcie dla niej, w czasie, gdy broni się przed nieusprawiedliwioną, niesprowokowaną i nielegalną wojną Rosji" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele państw kredytujących Kijów.

Pomoc BŚ i MFW

Ukraina, oprócz wsparcia państw-wierzycieli, korzysta również z pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Na początku czerwca Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła 1,49 miliarda dolarów dodatkowego finansowania dla Ukrainy. Jest to część pakietu wartego ponad 4 miliardy dolarów. 

Wcześniej szacowano, że wsparcie Banku Światowego wyniesie 3 miliardy dolarów. Ukrainie wypłacono już prawie 2 miliardy. Środki z najnowszego pakietu zostaną przeznaczone na opłacenie wynagrodzeń pracowników rządowych i socjalnych.

9 czerwca rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice przekazał, że na specjalne konto dla Ukrainy, administrowane przez MFW, Kanada i Niemcy wpłaciły już ponad 2 mld dolarów. Podkreślił, że MFW liczy na zebranie jak największych środków dla Kijowa. 

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk