Spotkanie szefów MSZ Polski i Słowacji. "Jednomyślnie potępiamy zbrodniczą inwazję Rosji na Ukrainę"

2022-10-11, 19:54

Spotkanie szefów MSZ Polski i Słowacji. "Jednomyślnie potępiamy zbrodniczą inwazję Rosji na Ukrainę"
Zbigniew Rau i Rastislav Káčer: jednomyślnie potępiamy zbrodniczą inwazję Rosji na Ukrainę. Foto: twitter.com/MSZ_RP

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał, że podczas spotkania z szefem dyplomacji Słowacji Rastislavem Káčerem omówił polsko-słowackie relacje dwustronne i regionalne, współpracę w obszarze bezpieczeństwa, a także sytuację na Ukrainie. "Jednomyślnie potępiamy zbrodniczą, nielegalną i niesprowokowaną inwazję Rosji, wspieraną przez reżim białoruski, na naszego wspólnego sąsiada - Ukrainę" - podkreślili obaj szefowie MSZ.

- Mamy świadomość, że w tych chwilach europejska jedność i atlantycka koordynacja mają znaczenie absolutnie kluczowe i stanowią mocną podstawę współpracy między Polską i Słowacją. W świetle obecnych wyzwań na znaczeniu zyskuje nasza kooperacja w zakresie bezpieczeństwa i obrony. W tym kontekście szczególną korzyścią jest słowacko-polska współpraca w ramach NATO. W trakcie dzisiejszych rozmów podjęliśmy także temat dwustronnej współpracy w ramach OBWE, której Polska obecnie przewodniczy - podkreślił na wspólnej konferencji w Warszawie minister Zbigniew Rau.

Szefowie resortów spraw zagranicznych obydwu krajów wydali także wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Ukrainie. "Jednomyślnie potępiamy zbrodniczą, nielegalną i niesprowokowaną inwazję Rosji, wspieraną przez reżim białoruski, na naszego wspólnego sąsiada - Ukrainę" - napisano w komunikacie.

Polska i Słowacja wspierają Ukrainę

Ministrowie podkreślili także pełne i niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. "Nie ma naszej zgody na żadne ustępstwa wobec Rosji" - zaznaczyli szefowie dyplomacji Polski i Słowacji.

Wizyta w Warszawie była drugą zagraniczną podróżą Rastislava Káčera jako ministra spraw zagranicznych i europejskich Republiki Słowacji. Przyjazd był również zwiastunem zbliżającej się 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Słowacją, którą nasze państwa będą obchodziły 1 stycznia 2023 roku.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 1 Polskiego Radia

ng/koz/IAR//PAP/kor

Polecane

Wróć do strony głównej