Od początku roku do Polski nie wpuszczono ponad 3 tys. Rosjan. Straż Graniczna podała statystyki i powody

Od początku roku ponad 3 tysiącom Rosjan nie zezwolono na wjazd do Polski - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Ostatniej doby na wjazd nie zezwolono 34 obywatelom tego kraju.

2022-10-13, 12:12

Od początku roku do Polski nie wpuszczono ponad 3 tys. Rosjan. Straż Graniczna podała statystyki i powody
Straż graniczna podała statystyki braku zezwoleń na wjazd do Polski z Rosji. Foto: twitter/@Straz_Graniczna

Jak przekazała Straż Graniczna, w środę do Polski wjechało 259 obywateli Rosji, zaś z kraju wyjechało 333 obywateli tego państwa. Najwięcej osób wjechało na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim - 131.

Wśród osób, które wjechały w środę, aż 142 osoby miały tytuły pobytowe na terytorium Unii Europejskiej. 34 osobom nie zezwolono na wjazd do Polski.
Od początku roku do Polski wjechało ponad 118 tys. obywateli Rosji, a wyjechało 146 tys. osób. 3064 obywatelom Rosji nie zezwolono na wjazd do kraju w związku z rozporządzeniem MSWiA.

Z kolei 449 Rosjanom wydano decyzje o odmowie wjazdu. Jak informuje SG, przyczyną decyzji o odmowie wjazdu jest m.in. brak dokumentów, dokumenty które posiadają są nieważne lub są osobami, które nie są pożądane na terytorium kraju.
Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Nowe restrykcje

Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, które 19 września zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Nowelizacja dodała przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Zmiany na lotniskach i w portach morskich

Od 26 września nowe restrykcje zaczęły obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Czytaj także:

pg,pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej