Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Kolejni Polacy odznaczeni za swój heroizm
Michał i Aleksandra Benedykowie, Michał Cegielski, Maria i Stanisław Jabłońscy, Antoni i Weronika Stangretowie oraz Kazimiera i Feliks Wiśniewscy zostali uhonorowani medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ceremonia odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Nagrodzeni podczas drugiej wojny światowej bezinteresownie - narażając życie, wolność lub stanowisko - udzielali pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy.
2022-10-27, 19:18
Ocalona przez rodzinę Jabłońskich Róża Lipszyc powiedziała, że jest jednym z niewielu świadków okropieństwa wojny.
- Jestem dumna, że mogę mówić w imieniu naszych rodzin, które dotknął ten straszny czas od 1939 do 1945 roku - mówiła. Jak dodała, jest jedyną z szesnaściorga wnuków swojej babci, która przeżyła.
- Jestem dumna z tego, że stoję tu przed wami w wieku 93 lat i wciąż mogę mówić do was. Bardzo dziękuję za to że mnie słuchacie. Ale przede wszystkim jestem dumna z tego, że mogę uhonorować ludzi, dzięki którym przeżyłam tę okropną wojnę - podkreśliła.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. "Ich zachowanie zaświadczyło o charakterze i człowieczeństwie"
Z kolei wnuk Michała i Aleksandry Benedyków - Michał Benedyk - powiedział, że dziadkowie z rodzinami są bohaterami.
REKLAMA
- Bo dziewięć osób przez dwa lata nie udałoby się wyżywić przez jedną rodzinę, więc obowiązki były podzielone. Dziadkowie wspominali, jak były uroczystości świąteczne, że pomagali, dlatego że to była normalna sprawa, każdy inny też by się tak zachował - mimo że byli bardzo biednymi ludźmi. Ich zachowanie zaświadczyło o charakterze i człowieczeństwie - podkreślił wnuk Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest od 1953 roku przez Izrael ratującym Żydów w czasie Holocaustu. Odznaczeniem uhonorowano dotychczas ponad siedem tysięcy Polaków. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Ambasador Niemiec na międzynarodowym seminarium o cmentarzach żydowskich w Polsce
- Otwarcie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich. Papież Franciszek pochwalił inicjatywę
- Holandia: coraz więcej przejawów antysemityzmu. "W sieci to zjawisko jest bezkarne"
IAR
REKLAMA
asp
REKLAMA