more_horiz
Wiadomości

Trwa akcja "Znicz". Tragiczny bilans niedzieli na drogach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 11:11
Trzy osoby zginęły, a 66 zostało rannych w 51 wypadkach - to bilans niedzieli na polskich drogach. Od początku policyjnej akcji "Znicz" doszło do 191 wypadków, w których śmierć poniosło 17 osób, a rannych zostało 215.
Bilans wypadków na drogach
Bilans wypadków na drogachFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Od piątku funkcjonariusze zatrzymali 976 nietrzeźwych kierujących, a 156 straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Są to bardziej optymistyczne dane od zeszłorocznych, kiedy w tym samym czasie doszło do ponad 250 wypadków, w których zginęło 26 uczestników ruchu, a 314 zostało rannych. Zatrzymano wówczas podobną liczbę kierowców po spożyciu alkoholu - 988. W zeszłym roku dwukrotnie więcej odebrano praw jazdy za tak zwane "50+" - aż 342.

Na głównych trasach w kraju nadal widać zwiększony ruch, policja apeluje także o ostrożność wokół cmentarzy. Akcja "Znicz" potrwa do 2 listopada.

Akcja "Znicz"

Trwa policyjna akcja "Znicz". To oznacza więcej patroli policji na drogach i kierowanie ruchem przy cmentarzach. Policja przypomina nie tylko o przepisach drogowych.

Od piątku policjanci prowadzą wzmożone kontrole. Mundurowi apelują nie tylko o bezpieczną jazdę. Jak co roku na cmentarzach można spotkać złodziei, którzy kradną wiązanki i znicze.

Policja apeluje o uważność na także na cmentarzach

Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka mówi, żeby takie zachowania także zgłaszać policji.

- Odnotowujemy też kradzieże zniczy, kradzieże wieńców. To - można powiedzieć, używając słów bardzo nieładnych - to hieny cmentarne pojawiają się na cmentarzach, gdzie zostawiliśmy na grobach naszych bliskich, zakupione przez nas znicze i wiązanki. A następnego dnia okazuje się, że tego nie ma, bo ktoś dokonał kradzieży. Apelujemy o to, żebyśmy informowali o tym policjantów - mówi rzecznik.

Czytaj także:

Policja apeluje nie tylko do kierowców, aby zwolnili wokół cmentarzy, ale także do pieszych, aby bardziej zwrócili uwagę na swoją widoczność na drogach. Jesienna aura, opady deszczu, mgła i szybko zapadający zmrok powodują, że poruszający się poboczem pieszy może być widoczny z mniejszej odległości. Warto nosić odblaskową odzież lub elementy takie jak opaski lub breloki, które pozwolą kierowcom dostrzec pieszego z większego dystansu. Policja przypomina jednocześnie kierowcom, aby dostosować prędkość do panujących warunków drogowych.

IAR/twitter/as

Zobacz także

Zobacz także