more_horiz
Wiadomości

Przejazdy komunikacją miejską 1 listopada darmowe w wielu miastach. Wyjątkiem m.in. Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 13:29
Bez taryfy ulgowej w stolicy. W przeciwieństwie do wielu miast w Polsce, w stolicy komunikacja miejska 1 listopada nie jest darmowa. Ratusz uzasadnia taką decyzję ciężką sytuacją finansową w budżecie miasta.
Nie będzie darmowych przejazdów komunikacją miejską we Wszystkich Świętych w Warszawie
Nie będzie darmowych przejazdów komunikacją miejską we Wszystkich Świętych w WarszawieFoto: Shutterstock/Margy Crane

1 listopada podróżni będą mogli bezpłatnie korzystać z autobusów, tramwajów i trolejbusów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Za darmo na cmentarze dojadą też mieszkańcy m.in Torunia, Radomia, Tarnowa czy Białegostoku. Natomiast w stolicy odwiedzający groby bliskich muszą płacić za przejazd komunikacją miejską.

Bez zniżek w komunikacji w Warszawie

Stołeczny ratusz konsekwentnie namawia warszawiaków aby przesiedli do miejskiego transportu zbiorowego. Również 1 listopada, choć nie proponuje żadnych zniżek.

- Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody indywidulane i odwiedzić stołeczne nekropolie przy wsparciu komunikacji miejskiej - powiedziała dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska.

Stołeczny ratusz tłumaczy swoją decyzję problemami finansowymi. - Rząd tak dalece ingeruje w budżet Warszawy poprzez swoją politykę fiskalną, że dochód stolicy zmniejszył się w latach 19-23 o ponad 6 mld. zł. Jeśli do tego dodać drożyznę oraz kryzys na rynku ciepła i energii, to obrazuje w jak trudnej sytuacji jesteśmy - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. - Nie stać nas po prostu na takie gesty, które na pewno byłyby przydatne - dodała.

Zaznaczyła, że w dodatku transport publiczny stoi w obliczu niedoboru w swoim budżecie na ok 1 miliard zł. w 2023 roku. - Od 9 lat nie było podwyżek cen biletów i nie są planowane, a zatem w poczuciu odpowiedzialności za funkcjonowanie komunikacji miejskiej nie możemy sobie pozwolić na darmowe przejazdy - powiedziała.

Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także