Elektrownie atomowe w Polsce. Sasin: do rodzin popłynie tani, czysty prąd

- Będziemy dysponować dwoma technologiami, czyli amerykańską i koreańską, które są zresztą do siebie bardzo podobne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że "dziś Europa w dobie gigantycznego niespotykanego kryzysu energetycznego przeprasza się z atomem".

2022-11-02, 08:28

Elektrownie atomowe w Polsce. Sasin: do rodzin popłynie tani, czysty prąd
Koszt realizacji pierwszego projektu jądrowego w Polsce ma wynieść 90-100 mld zł - szacuje rząd.Foto: engel.ac/Shutterstock

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że w przyszłości Polska będzie współpracować zarówno z Koreą Południową, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że obaj partnerzy zasługują na zaufanie.

- W Polsce powstaną nowoczesne elektrownie, do polskich rodzin popłynie tani, czysty prąd - powiedział Jacek Sasin.

Jak dodał, różne technologie wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, podobnie jak projekt małych reaktorów jądrowych SMR.

Technologie będą współgrać

SMR nie zastąpią całkowicie wielkoskalowych elektrowni jądrowych, te technologie będą współistnieć i współgrać, a my będziemy dysponować dwoma technologiami, czyli amerykańską i koreańską, które są zresztą do siebie bardzo podobne - stwierdził wicepremier.

REKLAMA

- Bardzo intensywnie pracujemy, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, obiecaliśmy Polakom, że w czasie naszych rządów wykonamy bardzo wyraźny ruch do przodu w tej sprawie i tę obietnicę dzisiaj wypełniamy - powiedział.

Odnosząc się do budowy reaktora "koreańskiego", minister podkreślił, że współpraca to nie tylko transfer technologii.

Udział kapitałowy

- Uzyskałem zapewnienie ze strony rządu koreańskiego, że Koreańczycy będą uczestniczyć w inwestycji nie tylko poprzez dostarczenie reaktorów, czyli przekazanie technologii, którą nie dysponujemy, ale będą uczestniczyli kapitałowo - powiedział. Korea również zapłaci za część inwestycji, która będzie adekwatna do procentowego udziału w spółce, która będzie budowała i zarządzała elektrownią - wyjaśnił.

W Polsce mają powstać co najmniej dwie elektrownie atomowe. Jedna z nich, zlokalizowana w Pątnowie, ma powstać przy współpracy południowokoreańskiej firmy KHNP.

REKLAMA

Polski rząd ogłosił też, że w ramach państwowego programu elektrownię atomową w Polsce zbuduje amerykański koncern Westinghouse. Przedstawiciele rządu mówią nieoficjalnie, że jest możliwe, iż pierwsze reaktory zarówno w "amerykańskiej" jak i "koreańskiej" elektrowni będą gotowe w 2033 roku.

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej