Budowa zapory na granicy z Rosją. Wiceszef MSZ: trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze
- Rosja jest zdolna do bardzo wielu nieprzyjaznych działań, w tym także do ponowienia ataku na nasze granice, takiego jak miał miejsce rok temu z terytorium Białorusi, nie możemy go wykluczyć także obecnie - oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
2022-11-03, 07:24
Minimalizacja ryzyka
Do budowy zapory odniósł się wiceminister spraw zagranicznych. - Trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze, a ponieważ Rosja jest zdolna do bardzo wielu nieprzyjaznych działań, w tym także do ponowienia ataku na nasze granice, takiego jak miał miejsce rok temu z terytorium Białorusi, nie możemy go wykluczyć także obecnie. Przygotowujemy się zatem na różne ewentualności po to, by nasz kraj pozostał bezpieczny - powiedział Paweł Jabłoński.
Jak zaznaczył, w tej chwili Rosja prowadzi agresywną wojnę, zaatakowała Ukrainę i łamie wszystkie przepisy międzynarodowe. - Musimy być przygotowani na to, że będzie prowadziła kolejne takie działania zarówno przeciwko Ukrainie jak i wobec państw, które Ukrainę wpierają. Polska jest jednym z takich państw, jesteśmy liderem tego wsparcia, więc ryzyko tego rodzaju działań ze strony Rosji jest zwłaszcza w tym momencie wysokie. Na ile będzie się ono utrzymywało - będziemy to oceniali po upływie pewnego czasu. Obecnie została podjęta decyzja, by to ryzyko zminimalizować - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
Działania ws. ograniczenia lotów do obwodu kaliningradzkiego
Paweł Jabłoński zaznaczył, że decyzja o budowie tymczasowej zapory postała podjęta na podstawie szeregu informacji wskazujących, że niebezpieczeństwo takiego ataku istnieje. Zastrzegł, że część tych informacji ma charakter niejawny.
Wiceminister spraw zagranicznych został zapytany, czy Polska podejmuje działania dyplomatyczne na rzecz ograniczenia, czy wstrzymania lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu, w związku z obecnymi zagrożeniami. - Takie działania już w tej chwili są prowadzone, my z naszymi partnerami od pewnego czasu już wymieniamy się informacjami na ten temat, uświadamiamy, że takie zagrożenie istnieje i podejmujemy działania, żeby to zagrożenie minimalizować czy ograniczać - odpowiedział wiceszef MSZ.
REKLAMA
ms/IAR, PAP
REKLAMA