Sejm pracuje nad nowelą kodeksu postępowania cywilnego. "Celem ochrona ofiar przemocy domowej"
Poselska podkomisja rozpatrzyła projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, rekomendując do niego poprawki. Celem przepisów przygotowanych przez rząd, a konkretnie ministerstwo sprawiedliwości, jest wzmocnienie ochrony osób doświadczających przemocy domowej.
2022-11-08, 21:00
- Przedstawiony projekt związany jest z priorytetowym celem rządu, ministerstwa sprawiedliwości, aby zapewnić ochronę osobom doznającym przemocy domowej przez stworzenie skutecznego i efektywnego systemu zwalczania tej przemocy i gwarantowania bezpieczeństwa osobom tą przemocą dotkniętych. Jest to kontynuacja zmian, które przeprowadziliśmy dwa lata temu - mówił podczas prac sejmowej podkomisji wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Rząd zwiększa ochronę osób dotkniętych przemocą domową
30 kwietnia 2020 roku została przyjęta nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadziła nowatorskie zdaniem rządu narzędzie tzw. natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania przez osobę stosującą przemoc oraz zakazu zbliżania się do tego mieszkania i bezpośredniego otoczenia na 14 dni. Są one wydawane przez policję i żandarmerię wojskową. Uchwalone wówczas przepisy przewidują również możliwość przedłużania tego nakazu w trybie uproszczonego postępowania cywilnego.
Projekt, nad którym pracowali dziś posłowie z podkomisji, przewiduje dalsze wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową. Wprowadza m.in. kolejne trzy nowe instrumenty w tym zakresie. - To zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową oraz zakaz wstępu i przebywania przez osobę stosującą przemoc w określonych miejscach. Są to szkoła, placówka artystyczna lub miejsce pracy, w którym przebywa osoba dotknięta przemocą - tłumaczy Marcin Romanowski.
Wiceminister sprawiedliwości zaznacza, że przygotowane rozwiązania mają charakter proceduralny i dotyczą procedury cywilnej. - Wychodzimy z założenia, opierając się na doświadczeniu i badaniach, że jest ważne, aby istniały również narzędzia cywilno-prawne, ponieważ osoby dotknięte przemocą mniej chętniej mogą korzystać z narzędzi prawno-karnych - dodaje Romanowski.
REKLAMA
- Zakończyło się posiedzenie kierownictwa PiS. Wiemy, czego dotyczyły rozmowy
- Zmiany w immunitetach. Krzysztof Sobolewski poinformował, kiedy projekt PiS trafi do Sejmu
Ustawa trafi do komisji
W projekcie znalazły się również uzupełnienia dotyczące procedury karnej w zakresie środka zabezpieczającego. Ma to na celu zapewnienie wprowadzanych narzędzie w procedurze karnej - bez dozoru policyjnego zakaz zbliżania się do osoby.
Przepisy przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości przewidują również cywilno-prawną ochronę przez stalkingiem. Zawierają również rozwiązania, które mają na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowania sądowego, np. w zakresie trybu zażaleniowego.
REKLAMA
Sejmowa podkomisja wprowadziła dziś do projektu szereg poprawek, w większości o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Teraz nad rządowymi przepisami będzie pracować sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Przypomnijmy, że projekt jest po I czytaniu w Sejmie. Rząd chce, aby przedłożone przepisy weszły w życie po 6 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
MF, PolskieRadio24.pl,kor
REKLAMA