Zakończyło się posiedzenie kierownictwa PiS. Wiemy, czego dotyczyły rozmowy

Zakończyło się posiedzenie prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie władz PiS było poświęcone bieżącej sytuacji polityczno-gospodarczej - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio.

2022-11-08, 19:00

Zakończyło się posiedzenie kierownictwa PiS. Wiemy, czego dotyczyły rozmowy

Głównym tematem rozmów były relacje polskiego rządu z Komisją Europejską oraz fundusze unijne.

Kierownictwo PiS dyskutowało również o wyborach parlamentarnych. W tym kontekście poruszone zostały między innymi takie tematy jak organizacja konwencji programowej partii czy przygotowanie programu wyborczego.

Kierownictwo PiS tworzą prezes partii Jarosław Kaczyński, wiceprezesi, w tym premier Mateusz Morawiecki i szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki.

Spór z KE

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

REKLAMA

Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają dot. tej sprawy kamienie milowe, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i [w związku z tym] nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".

TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Czytaj więcej:

dn/IAR/PAP/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej