80. rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego. Centralne uroczystości odbędą się w Warszawie
W niedzielę w Warszawie centralne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego, drugiego po Powstaniu Warszawskim oraz największego pod względem terytorialnym aktu zorganizowanego oporu Polaków, którzy wystąpili zbrojnie przeciw zbrodniczej polityce III Rzeszy niemieckiej.
2022-11-20, 02:44
Uroczystości rozpocznie Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 10 celebrowana w intencji poległych i zmarłych uczestników Powstania Zamojskiego. Po jej zakończeniu odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów przybyłych z Zamojszczyzny.
Apel pamięci
Centralnym punktem obchodów rocznicowych będzie Apel Pamięci, który w południe rozpocznie się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by godnie uczcić pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących za Ojczyznę i w obronie wysiedlonej ludności Zamojszczyzny.
Podczas uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczy osobom zasłużonym Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Planowane jest wystąpienie ministra Kasprzyka.
Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski przekaże wprowadzone do obiegu kartki pocztowe "80. rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego".
Obchody zakończy złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
REKLAMA
Powstanie Zamojskie
Powstanie Zamojskie - obrona Zamojszczyzny przed niemieckimi wysiedleniami ludności polskiej realizowanymi według założeń Generalnego Planu Wschodniego na przełomie roku 1942 i 1943.
Hitlerowskie władze partyjne oraz szefostwo oddziałów SS zdecydowały, że Zamojszczyzna ma się stać "niemieckim terenem osiedleńczym" w okupowanej Polsce. W ich zamyśle ziemie te miały zostać całkowicie zgermanizowane. Przeprowadzono sondażowe wysiedlenia, które z czasem stały się coraz bardziej brutalne. Wypędzonych siłą z rodzinnych domów ludzi początkowo umieszczano w obozach przejściowych m.in. w Zamościu czy Zwierzyńcu, gdzie rozdzielano całe rodziny, szczególnie dbając o to, aby dzieci pozostały bez matek.
Ludność Zamojszczyzny, częściowo trafiła do III Rzeszy, jako przymusowa siła robocza lub do obozów koncentracyjnych. Od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. deportowano ponad 110 000 mieszkańców regionu. Dramatyczny los dotknął również 30 000 dzieci z Zamojszczyzny. Przyjmuje się, że ze wszystkich dzieci objętych przymusową akcją wysiedleńczą życie straciło ok. 10 tysięcy z nich, a około 4500 przeznaczono do germanizacji.
Podczas Powstania Zamojskiego do walki z okupantem stanęli głównie synowie tej ziemi - żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy w 85 procent byli pochodzenia chłopskiego. Wojda, Zaboreczno, Róża, Osuchy - to tylko niektóre miejsca w okolicach, w których rozegrały się zacięte bitwy tego chłopskiego powstania.
REKLAMA
22 lutego 1943 roku Niemcy wstrzymali akcję przesiedleńczą na Zamojszczyźnie. Był to jasny sygnał, że ich aparat policyjno-wojskowy nie może zapewnić bezpieczeństwa swoim nasiedleńcom i nawet kolejna fala terroru, która już latem 1943 roku zalała i zniszczyła dziesiątki wsi oraz pochłonęła kolejne polskie ofiary, nie była w stanie złamać polskiego ducha
dz/IAR
REKLAMA