Poznamy dziś laureatów Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Wieczorem w Warszawie poznamy laureatów II edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Wyróżnienie, zainaugurowane przez Instytut Pileckiego, otrzymają autorzy książek naukowych i reporterskich, dotykających polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.
2022-11-22, 05:49
Przyznana zostanie także nagroda specjalna dla książki poruszającej temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich.
- Nie mogliśmy zlekceważyć tego, co dzieje się na Wschodzie - powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do spraw programowych.
Jak dodał, wojna na Ukrainie pokazała, że tego typu konflikt wciąż jest możliwy. - W tej chwili doświadczenie dwóch totalitaryzmów w 20. XX wieku staje się dla nas bardziej czytelne, pozwala też lepiej zrozumieć to, co rozgrywa się na naszych oczach (...) nagradzamy książki wydane po polsku i po angielsku - tłumaczył przedstawiciel Instytutu Pileckiego.
Posłuchaj
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Tomasz Stefanek podkreślił, że Witold Pilecki jest nieprzypadkowo patronem nagrody literackiej. - Zależy nam również na pewnym pewnym, uniwersalnym przesłaniu moralnym, dotyczącym podstawowych wartości - godności człowieka, dążenia do prawdy, solidarności z prześladowanymi, odwagi. Czyli tego wszystkiego, co było ważne dla patrona nagrody - Witolda Pileckiego. Patrzymy na niego z jednej strony jak na żołnierza, bohatera, konspiratora, ale także autora słynnych Raportów z Auschwitz-Birkenau. Poza tym, że zdawał sobie on sprawę z rzeczywistości obozowej, to zawierały też głębszą, humanistyczną refleksję - wyjaśnił.
REKLAMA
Partnerem Nagrody jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają gratyfikację w wysokości 40 tysięcy złotych oraz okolicznościową statuetkę. Kapituła może ponadto wyróżnić w każdej z kategorii dwie książki, których autorzy otrzymają nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych.
W gronie nominowanych znalazły się m. in. publikacje "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce" Anny Wylegały, "Surviving Katyń - Stalin's Polish Massacre and the Search for Truth" Jane Rogoyskiej czy "Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Donbasu" Tomáša Forró.
- Prezydent Andrzej Duda: nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie Witold Pilecki i jego rodzina
- Tajna Armia Polska. Konspiracyjna organizacja Pileckiego
jp/IAR
REKLAMA
REKLAMA