Zgromadzenie Parlamentarne OBWE w Warszawie. Będzie zielone światło na zawieszenie Rosji i Białorusi?

200 delegatów z 52 krajów przyjechało do stolicy Polski na Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Dziś drugi dzień wydarzenia. Rozmowy w polskim Sejmie będą dotyczyć wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie.

2022-11-25, 06:42

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE w Warszawie. Będzie zielone światło na zawieszenie Rosji i Białorusi?

Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Nie ma też przedstawicieli Białorusi.

Agresorzy zostaną zawieszeni w prawach członka OBWE?

Drugiego dnia obrad zaplanowano dyskusję nt. ochrony podstawowych praw i wolności w sytuacjach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych. Wystąpienia końcowe wygłoszą: sekretarz generalny Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Roberto Montella, przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margareta Cederfelt oraz przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu do ZP OBWE Barbara Bartuś.

Bartuś poinformowała PAP, że zaplanowano też posiedzenie Komisji Stałej, czyli spotkanie przewodniczących delegacji krajowych. - Chcemy dokonać zmian w regulaminie naszego zgromadzenia, żeby wprowadzić możliwość zawieszania w prawach członka państw-agresorów, jakim w tej chwili jest Rosja, państw które nie przestrzegają zasad, które z OBWE wynikają. Więc mamy tu na myśli Rosję i Białoruś - mówiła Bartuś.

Czytaj także:

Szef MSZ RP: wojna na Ukrainie to fundamentalny kryzys

Podczas czwartkowej sesji w polskim parlamencie przemawiał m.in. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który pełni obecnie funkcję przewodniczącego OBWE. Jak zaznaczył, przyszłość organizacji "będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości, na które się zgodziliśmy. Dodał, że "jedna rzecz wydaje się całkowicie pewna: w historii OBWE nie mamy doświadczenia podobnie fundamentalnego kryzysu, jak obecna wojna na Ukrainie, którą rozpoczęła Federacja Rosyjska".

- Ta wojna jest egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy, natomiast OBWE zadaje sobie pytania o własną rolę w XXI wieku. Wspólnota międzynarodowa całkowicie zjednoczyła się w obronie podstawowych zasad prawa międzynarodowego - zaznaczył minister.

Zełenski: dlaczego Rosja wciąż jest w OBWE?

Podczas wczorajszych obrad połączono się również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który apelował do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o realizację jej misji. Mówił też, że różne międzynarodowe instytucje poszukują sposobów powstrzymania rosyjskiego terroru, tak, aby maksymalnie izolować Rosję, a także by znaleźć wyjście z kryzysów wywołanych przez ten kraj.

- Ale dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków OBWE? - pytał ukraiński przywódca.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Ukrainy do uczestników ZP OBWE: dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków OBWE? (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz: kolejne ataki na Ukrainę mogą spowodować destabilizację polskiej granicy

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej