more_horiz
Wiadomości

Tanie kredyty na zakup pierwszego mieszkania. Wiceminister Uściński: pracujemy nad rozwiązaniami

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 06:46
Resort rozwoju analizuje sytuację na rynku mieszkaniowym; pracuje nad propozycją kredytów mieszkaniowych z niskim oprocentowaniem - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie.
Wiceminister rozwoju: pracujemy nad propozycją ws. tanich kredytów mieszkaniowych
Wiceminister rozwoju: pracujemy nad propozycją ws. tanich kredytów mieszkaniowych Foto: Gold Picture/shutterstock.com

Według ostatnich danych GUS w październiku br. rozpoczęto budowę 13,6 tys. mieszkań, o 39,8 proc. mniej rdr i o 14,5 proc. mdm. Wydano pozwolenia na realizację 20,6 tys. mieszkań, o 28,6 proc. mniej w ujęciu rok do roku. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że za kilka lat mieszkań na rynku będzie zdecydowanie za mało.

Rynek kredytowy

Uściński, pytany o dane, podkreślił, że jego resort analizuje sytuację na rynku mieszkaniowym.

- Zauważamy, że inwestorzy wstrzymują się z rozpoczynaniem budów. To jest związane z rynkiem kredytowym. Mniej osób decyduje się na wzięcie kredytów ze względu na wysokie stopy procentowe. Stąd propozycje Jarosława Kaczyńskiego, nad którymi pracujemy, dotyczące kredytów z niską stopą procentową dla pewnej części społeczeństwa, dla tych, którzy kupują pierwsze mieszkanie - oznajmił wiceminister rozwoju.

50 tys. rodzin rocznie

Na początku września podczas wizyty w Stalowej Woli prezes PiS powiedział, że jest rozważany pomysł nisko oprocentowanych kredytów mieszkaniowych dla młodych rodzin.

- Jest rozważana taka propozycja, żeby młode rodziny mogły dostawać kredyt na mieszkanie na 2 proc., czyli bardzo niskie oprocentowanie – odpowiedział.

- W tej chwili ocenia się możliwości, że to mogłoby być 50 tys. rodzin rocznie – dodał.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także