Izba wyższa upamiętniła 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu w II RP. Przyjęto uchwałę
W Senacie odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej. Na zakończenie senatorowie przyjęli specjalną rocznicową uchwałę.
2022-11-28, 17:08
W uroczystościach wzięli udział byli i obecni senatorowie, prezydent Andrzej Duda marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach drugiej wojny światowej i powojennym okresie represji.
Prezydent o historii i współczesności Senatu
Podczas wystąpienia na forum izby wyższej prezydent Andrzej Duda mówił o historii Senatu oraz o okolicznościach powstania odrodzonej izby wyższej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podkreślił patriotyzm pokoleń senatorów, a także wyraził im wdzięczność.
Prezydent mówił też o obecnych kompetencjach Senatu. Wskazał między innymi na poprawianie jakości stanowionego prawa oraz na wykonywanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Docenił zasługi Senatu dla Polonii i Polaków za granicą.
Senat przyjął uchwałę
Na zakończenie uroczystych obrad podjęto jednogłośnie uchwałę w setną rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP, w której między innymi podkreślono znaczenie izby dla polskiego parlamentaryzmu. Treść uchwały przedstawiła zebranym senator Halina Bieda.
REKLAMA
"W ciągu 100 lat Senat odegrał istotną i pozytywną rolę w kształtowaniu kultury prawnej i politycznej. Reprezentuje on te wartości, których nigdy nie może zabraknąć. Jest strażnikiem ideałów ustrojowych, a wśród nich szacunku dla państwa, praw mniejszości, prawa do wyrażania odrębności i odmienności w ramach porządku konstytucyjnego" - napisano w uchwale. Zwrócono też uwagę, że Senat - mający korzenie sięgające głęboko w historię RP - ma również swoje miejsce w XXI wieku.
W uchwale oddano też hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Senatu oraz ugruntowania jego obecnej pozycji w systemie organów władzy państwowej.
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA