"Przyniesie korzyści obu stronom". Szef MON o współpracy wojskowej z Koreą Południową
- Współpraca koreańskiego i polskiego przemysłu na tak szeroką skalę przyniesie korzyści obu stronom. W tym roku spodziewamy się dostaw czołgów K2 i armatohaubic K9, w przyszłym - samolotów FA-50 i wyrzutni Chunmoo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
2022-11-29, 11:47
Szef MON otworzył w Warszawie polsko-koreańskie seminarium współpracy przemysłu obronnego. Podkreślił, że jest to wyraz dobrych relacji łączących Polskę i Koreę Południową, a ostatnie miesiące sprawiły, że relacje te "stały się jeszcze bardziej intensywne".
- W tym roku negocjowaliśmy wspólną realizację kluczowych dla bezpieczeństw Polski projektów w przemyśle zbrojeniowym. Dzięki otwartości i woli współpracy negocjacje były prowadzone w bardzo szybkim tempie, skutecznie i satysfakcjonująco dla obu stron - powiedział szef MON dodając, że ich efekty to kolejne zawierane umowy ramowe i wykonawcze.
Dostawy w tym i przyszłym roku
- To także fakt, że spodziewamy się dostaw z Korei czołgów podstawowych K2 i armatohaubic K9 już w tym, 2022 roku. A samolotów FA-50 oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Chunmoo już w roku przyszłym - 2023 - powiedział Błaszczak.
Zaznaczył, że koreański sprzęt jest zaawansowany technicznie, a także projektowany przy uwzględnieniu zagrożeń podobnych do tych, których możemy się spodziewać w Polsce. - Spełnia on nasze oczekiwania i wpisuje się w plany dalekosiężnego rozwoju Wojska Polskiego - powiedział szef MON.
REKLAMA
Współpraca z PGZ o wartości ponad 60 miliardów złotych
Jak wskazywał, dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego, oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach. - Grupa PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa - red.) szacuje, że przybliżona wartość jej udziału w projektach K2PL, K9PL i Chunmoo wyniesie ponad 60 miliardów złotych - zaznaczył. Podkreślił również, że wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego.
Szef MON zapewnił, że współpraca koreańskiego i polskiego przemysłu na tak szeroką skalę przyniesie korzyści obu stronom. - W sytuacji ciągłego wspierania przez Polskę Ukrainy w zakresie materiałowo-sprzętowym duże znaczenie ma dla nas możliwość szybkiego zaspokajania potrzeb Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu dokonujemy jednocześnie skokowej modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak.
Do uczestników wydarzenia list skierował też koreański minister obrony Lee Jong-sup, który przypomniał, że obecna współpraca w przemyśle zbrojeniowym między Polską i Koreą została zapoczątkowana w maju br. Dodał, że Korea i Polska podpisały kontrakty łącznie na ponad 12 mld dol. w zakresie dostaw czołgów K2, haubic K9, myśliwców FA-50 i wyrzutni rakiet Chunmoo.
Czytaj także:
REKLAMA
- Konsorcjum na czele z Polską Grupą Zbrojeniową zintegruje systemy artylerii z USA i Korei Płd.
- Wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo wkrótce w Polsce. Szef MON: zatwierdziłem umowę wykonawczą
pg,pap
REKLAMA