more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: wzywamy społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 22:19
"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto w środę Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niedopuszczenia do bezkarności jej sprawców" - poinformowało MSZ.
W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto dziś Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę, niedopuszczenia do bezkarności i zapewnienia sprawiedliwości
W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto dziś Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę, niedopuszczenia do bezkarności i zapewnienia sprawiedliwościFoto: twitter/MSZ/Sebastian Indra

W środę w Łodzi odbyła się sesja zamykająca posiedzenie społeczeństwa obywatelskiego OBWE (Civic Solidarity Platform). Uczestniczyli w niej szef polskiego MSZ i zarazem przewodniczący OBWE Zbigniew Rau, szef MSZ Macedonii Północnej, która przejmie w 2023 r. przewodnictwo w organizacji, Bujar Osmani oraz sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

Deklaracja Łódzka

"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto dziś Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę, niedopuszczenia do bezkarności i zapewnienia sprawiedliwości" - poinformowało MSZ na Twitterze.

"Podczas spotkania z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego OBWE, minister Zbigniew Rau podkreślił zaangażowanie polskiego przewodnictwa (w OBWE) w zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do wspólnego działania i dyskusji oraz podziękował wszystkim organizacjom za współpracę" - podkreślono.

Konferencja odbyła się na marginesie rozpoczynającej się w czwartek w Łodzi Rady Ministerialnej OBWE. Wśród tematów dwudniowego posiedzenia Rady będą wojna w Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo europejskie oraz podsumowanie rocznej prezydencji Polski w OBWE.

Symboliczne przekazanie przewodnictwa w OBWE

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że swój udział w posiedzeniu Rady potwierdziło już kilkudziesięciu ministrów, w tym szef MSZ Wielkiej Brytanii James Cleverly, szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. USA - z uwagi na odbywającą się w tym samym czasie wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Waszyngtonie - będzie reprezentować podsekretarz stanu Victoria Nuland.

Gospodarzem spotkania będzie szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau; podczas spotkania odbędzie się symboliczne przekazanie przewodnictwa w OBWE ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarowi Osmaniemu.

Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; kraj ten ma reprezentować na szczycie stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz; na takim samym szczeblu ma być reprezentowana Białoruś.

PAP/mg/kor

Zobacz także

Zobacz także