more_horiz
Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych. Łukasz Borowicz: polska muzyka jest obecna w radiofoniach i kolekcjach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:56
- Bardzo się cieszę, że Orkiestra Polskiego Radia dalej nagrywa i powstają kolejne nagrania - powiedział Polskiemu Radiu Łukasz Borowicz, tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, który zarejestrował dla Polskiego Radia blisko 800 utworów. - Muzyka polska cieszy się dużym zainteresowaniem, to są nagrania, które wciąż są obecne i w radiofoniach, i w kolekcjach melomanów - podkreślił.
Łukasz Borowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Łukasz Borowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii MuzykaFoto: PAP/Marcin Obara
  • Nagrody Mediów Publicznych są przyznawane przez Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową i Polskie Radio. 
  • Polskie Radio przyznaje nagrodę w kategorii Muzyka. W tym roku laureatem został dyrygent Łukasz Borowicz.
  • Łukasza Borowicza doceniono m.in. za promocję muzyki polskiej za granicą. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.
  • Pierwszy raz te nagrody wręczono w 2008 roku, a w 2019 roku, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, przywrócono ideę przyznawania nagród w kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Od kilku lat przyznawana jest również Nagroda Specjalna, a w 2021 roku wprowadzono nową kategorię główną - Idea - w której nagrodę przyznają rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.
  • W tym roku Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Obraz otrzymała Maria Dłużewska, w kategorii Słowo - Andrzej Zybertowicz, a w kategorii Idea - 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia przyznało wyróżnienie Leszkowi Długoszowi.

Dyrygent Łukasz Borowicz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. Łukasz Borowicz jest nieocenionym promotorem polskiej muzyki, a jego dyskografia liczy ponad 100 albumów. Zarejestrował też blisko 800 utworów dla Polskiego Radia.

Dobra energia z radiowego studia

Dyrygent, odbierając statuetkę, podziękował muzykom Orkiestry Polskiego Radia. - Dyrygent nie brzmi bez muzyków. Nie byłoby tych nagrań także z członkiem kapituły maestro Piotrem Beczałą, gdybyśmy pewnego razu nie zasiedli w Studiu Polskiego Radia in. Witolda Lutosławskiego i nie zabrzmiało "Szumią jodły na gór szczycie" - podkreślił laureat.

00:25 Łukasz Borowicz o wyjątkowym udziale muzyków Polskiego Radia Łukasz Borowicz o wyjątkowym udziale muzyków Polskiego Radia

Jak mówił, studio koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego "emanuje muzyczną energią, nie tylko na całą Polskę, ale daleko poza Polskę". - Jest znane wśród artystów na całym świecie, odwiedzających przez dziesięciolecia to studio, jako miejsce o wybitnej akustyce, jako miejsce, gdzie kreowane są - szczególnie pod względem fonograficznym - wydarzenia niemające sobie równych - podkreślał Łukasz Borowicz.

00:29 Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych

Nagrania doceniane na świecie

Tylko dla Polskiego Radia Łukasz Borowicz zarejestrował prawie 800 utworów. Dyrygent podkreśla, że nagrania te trafiają do melomanów na całym świecie. - Kiedyś nawet publiczne radio na Hawajach odtwarzało jedną z naszych płyt - wskazał. Jak zaznaczył, nagrania z Polskiego Radia docierają jednak przede wszystkim do krajów Europy, Ameryki i Ameryki Południowej.

- Muzyka polska cieszy się dużym zainteresowaniem. To są nagrania, które wciąż są obecne i w radiofoniach, i w kolekcjach melomanów, i które są wciąż wspominane. Bardzo się cieszę, że Orkiestra Polskiego Radia dalej nagrywa i powstają kolejne nagrania - mówił Łukasz Borowicz.

Kapituła wybitnych artystów

Łukasza Borowicza doceniono m.in. za promocje muzyki polskiej za granicą. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka, weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

Zobacz: wywiad z Łukaszem Borowiczem - Laureatem Nagrody Mediów Publicznych

Posłuchaj
00:49 nagrody mediów publicznych - spec - woźniak 12085252_1.mp3 Podczas gali w siedzibie Telewizji Polskiej ogłoszono laureatów Nagory Mediów Publicznych - relacja Agaty Wożniak (IAR)

Nagrody Mediów Publicznych przyznano także w kategoriach: Obraz - gdzie laureata nagrodziła Telewizja Polska, Słowo - tu decydowała Polska Agencja Prasowa, swoje wyróżnienie w kategorii Idea wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:58 nagrody mediow publicznych - spec - piesniewski 12085415_1.mp3 Znamy zwycięzców Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo, Idea. Nagrodę w kategorii Muzyka - Polskie Radio przyznało Łukaszowi Borowiczowi za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Czytaj także: 

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także