Uchylenie immunitetu za czyny w stanie wojennym. Zastępca rzecznika SN: nie zapadło jeszcze żadne prawomocne orzeczenie
W Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nie zapadło jeszcze żadne prawomocne orzeczenie w sprawach z wniosku Instytutu Pamięci Narodowej o pociągnięcie do odpowiedzialności sędziów orzekających w stanie wojennym oraz prokuratorów za działalność w tym samym okresie - poinformował Polskie Radio zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski.
2022-12-13, 18:35
Jak powiedział Piotr Falkowski, w tego typu sprawach prawomocne wyroki zapadły w rozwiązanej Izbie Dyscyplinarnej.
- Jeżeli chodzi o sędziów to mamy cztery orzeczenia zezwalające na pociągniecie do odpowiedzialności karnej - przynajmniej w odniesieniu do jednego czynu, a w przypadku prokuratorów trzy takie orzeczenia i w przypadku prokuratorów są też dwie uchwały odmawiające zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, jedną sprawę z powodu śmierci prokuratora w stanie spoczynku umorzono - powiedział zastępca rzecznika Sądu Najwyższego.
Uchylenie immunitetu za czyny w stanie wojennym
W Izbie Dyscyplinarnej podjęte były także cztery nieprawomocne postanowienia, na które zażalenia będzie rozpatrywać Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Wnioski w sprawach o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej dotyczą 108 bezprawnych czynów popełnionych przez sędziów i prokuratorów w okresie stanu wojennego.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński
- "Zapal światło wolności". Akcja IPN na 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
- Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia
Zobacz także: "To pewien środowiskowy pakt". Prezes IPN o braku kar dla sędziów i prokuratorów stanu wojennego
ng//IAR
REKLAMA