Ustawa antyprzemocowa. Senat jednogłośnie przyjął poprawki dot. rozszerzenia przepisów

Senat jednogłośnie przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego ws. rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zmiana rozszerza przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej - chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

2022-12-15, 22:45

Ustawa antyprzemocowa. Senat jednogłośnie przyjął poprawki dot. rozszerzenia przepisów
Senat jednogłośnie za rozszerzeniem tzw. ustawy antyprzemocowej. Foto: Senat/Twitter

Nowelizację poparło wszystkich 97 głosujących senatorów. Wcześniej Senat przyjął do tych przepisów - również niemal jednogłośnie - osiem poprawek o charakterze przede wszystkim redakcyjnym. W związku z tym nowelizacja wróci jeszcze do Sejmu.

Zapisy ustawy

Obowiązująca od listopada 2020 r. tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres. Przed wejściem w życie tzw. ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu.

Nowela uchwalona przez Sejm 1 grudnia br. uzupełnia to narzędzie o trzy kolejne. Chodzi o zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca, np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą.

Zakazy te - jak wskazywał resort sprawiedliwości - orzekane byłyby "według tego samego schematu, który się sprawdził". "Prosty 14-dniowy nakaz policyjny, a następnie możliwość ich przedłużenia przez sąd cywilny" - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak dodał, według zamierzeń policja będzie mogła wszystkie te zakazy stosować łącznie.

REKLAMA

Czytaj także:

Inne z rozwiązań "zmierzają do tego, by osoby małoletnie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną czuły się bezpiecznie, a regulacje dotyczące informowania o prawach i obowiązkach oraz pouczania, były dla nich przyjazne i zrozumiałe oraz dostosowane do ich potrzeb wynikających z wieku, cech osobowych, a także charakteru popełnionego na ich szkodę przestępstwa".

W noweli wprowadzono też m.in. zasadę, że sędzia orzekający w sprawach karnych powinien uczestniczyć co cztery lata w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym organizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych z zakresu przesłuchiwania osób do 18 roku życia.

dz/PAP, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej