Turyści wchodzą na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. TPN ostrzega: warstwa lodu jest cienka

Mimo trudnych warunków, w górach nie brakuje turystów. Szczególną popularnością jak zawsze cieszy się Morskie Oko. Mimo ostrzeżeń nieostrożni podróżnicy bardzo często wchodzą na zamarzniętą taflę jeziora. W związku z tym taternicy przypominają: górskie stawy zamarzły, ale warstwa lodu jest cienka. - Apelujemy, aby na nią nie wchodzić - podkreślają.

2022-12-27, 20:47

Turyści wchodzą na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. TPN ostrzega: warstwa lodu jest cienka
Turyści na tafli lodu na jeziorze Morskie Oko w Tatrach. Foto: Grzegorz Momot/PAP

"Tatrzańskie stawy zamarzły, lecz warstwa lodu miejscami jest jeszcze cienka - apelujemy, aby na nią nie wchodzić. Aktualnie, z powodu odwilży, na Morskim Oku na lód wyszła woda" - przestrzega Tatrzański Park Narodowy.

Uwaga na kruchy lód

Strażacy instruują, że gdy lód się załamie, należy zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód, rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową, starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach.

Po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód, starać się wezwać pomoc.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy pamiętać, aby dzwonić do straży pożarnej, na numer 998 lub alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź możemy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

REKLAMA

Czytaj także:

Trudna sytuacja w górach

Synoptycy i pracownicy TPN zaznaczają, że w ostatnich dniach warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne - między innymi wieje wiatr, który utrudnia poruszanie się, a także stwarza zagrożenie łamania się gałęzi oraz drzew. Aktualnie w Tatrach obowiązuje także zagrożenie lawinowe. Należy też pamiętać, że część tras jest zamknięta.

Ponadto na szlakach występują liczne oblodzenia. Problematyczne mogą okazać się również intensywne opady, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Warto mieć na uwadze także fakt, że obecnie dni są bardzo krótkie i bardzo wcześnie robi się ciemno. "Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem" - przypominają taternicy.

Zalecenia TPN

"Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu - raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata - wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie TPN.

REKLAMA

Jak przypominają pracownicy parku, przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym dostępnym na stronie: tpn.pl.

ng//PR24//tpn.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej