Spotkanie premiera z politykami Solidarnej Polski. Ryszard Terlecki: obie strony przedstawiły swoje racje

W Kancelarii Premiera odbyły się kolejne konsultacje premiera Mateusza Morawieckiego z parlamentarzystami Solidarnej Polski w sprawie kamieni milowych, których spełnienie pozwoli na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one między innymi projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

2023-01-04, 19:43

Spotkanie premiera z politykami Solidarnej Polski. Ryszard Terlecki: obie strony przedstawiły swoje racje
- Przełom to wydaje mi się za dużo, ale obie strony przedstawiły swoje racje - mówił Terlecki. Foto: sejm.gov.pl

Uczestniczył w nich między innymi wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Jak powiedział dziennikarzom, ze strony PiS-u padały "merytoryczne argumenty" w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W jego ocenie nie można mówić o przełomie.

- Przełom to wydaje mi się za dużo, ale obie strony przedstawiły swoje racje - mówił. Podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Krzysztof Szczucki zaprezentowali merytoryczne argumenty.

- Mam nadzieję, że to jakiś pozytywny wpływ na posłów Solidarnej Polski miało - zaznaczył. Pytany, czy odbędzie się kolejne spotkanie z politykami Solidarnej Polski, powiedział, że "na razie nie zostało umówione". Ryszard Terlecki liczy, że nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym poprą kluby opozycyjne.

Punktem spornym kwestia pieniędzy w ramach Krajowego Plany Odbudowy

Do porozumienia powinno dojść przed 11 stycznia. Wtedy odbędzie się posiedzenie Sejmu, podczas którego ma być rozpatrzony projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęcie ustawy ma być jednym z unijnych warunków wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA

Punktem spornym między koalicjantami jest kwestia środków z Krajowego Plany Odbudowy. Według Prawa i Sprawiedliwości są one Polsce potrzebne, a ustalenia z Komisją Europejską w tej sprawie nie są dla Polski niekorzystne. Politycy Solidarnej Polski zarzucali Komisji kłamstwo, a środki z KPO nazywali "lichwą". Od kształtu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym złożenie podpisu pod nią uzależnia prezydent Andrzej Duda.

Sejm ma rozpocząć prace nad projektem 11 stycznia - w zaprezentowanej wersji zakładał on między innymi przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czytaj także:

dn/IAR/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej