Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock oświadczyła, że w Unii Europejskiej "nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie, a głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych rezultatów". - Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania - dodała.
"Aktualne rozwiązania są wystarczające"
Rzecznik polskiego rządu proszony o komentarz podkreślił, że "rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta". - Uważamy, że aktualne rozwiązania traktatowe są wystarczające w tym zakresie, a wszelkie koncepcje, które są związane z tworzeniem państwa federalnego z Unii Europejskiej, należy odrzucić - wyjaśnił Piotr Müller.
"Przymusowa integracja"
Podkreślił, że tego typu działania w praktyce doprowadziłyby w przyszłości do dezintegracji Unii Europejskiej. - Każda osoba, każde państwo, które w tej chwili proponuje dalej idącą przymusową integrację europejską, de facto działa przeciwko integracji Europy - dodał rzecznik polskiego rządu.
Czytaj także:
PAP/pj