more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu: nie godzimy się na zmiany, które zmniejszą kompetencje państw członkowskich ws. weta

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 11:10
Polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich UE w zakresie weta. Informacje przekazał rzecznik rządu, Piotr Müller odpowiadając na propozycję Niemiec. 
Rzecznik rządu: nie godzimy się na zmiany, które zmniejszą kompetencje państw członkowskich ws. weta
Rzecznik rządu: nie godzimy się na zmiany, które zmniejszą kompetencje państw członkowskich ws. wetaFoto: PAP/Piotr Nowak

Szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock oświadczyła, że w Unii Europejskiej "nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie, a głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych rezultatów". - Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania - dodała.

"Aktualne rozwiązania są wystarczające"

Rzecznik polskiego rządu proszony o komentarz podkreślił, że "rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta". - Uważamy, że aktualne rozwiązania traktatowe są wystarczające w tym zakresie, a wszelkie koncepcje, które są związane z tworzeniem państwa federalnego z Unii Europejskiej, należy odrzucić - wyjaśnił Piotr Müller.

"Przymusowa integracja"

Podkreślił, że tego typu działania w praktyce doprowadziłyby w przyszłości do dezintegracji Unii Europejskiej. - Każda osoba, każde państwo, które w tej chwili proponuje dalej idącą przymusową integrację europejską, de facto działa przeciwko integracji Europy - dodał rzecznik polskiego rządu. 

Czytaj także:

PAP/pj

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także