Reparacje wojenne. Mularczyk: Polska zwraca się o pomoc do Kongresu USA

2023-01-10, 11:13

Reparacje wojenne. Mularczyk: Polska zwraca się o pomoc do Kongresu USA
Reparacje wojenne. Wiceminister Mularczyk podał nowe informacje. Foto: PAP/Albert Zawada

- Polska zwraca się do Kongresu USA o pomoc ws. reparacji i odszkodowań za skutki II wojny światowej - poinformował wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

  • - Zwracamy się do Kongresu USA o wsparcie w działaniach ws. rekompensaty za straty wojenne od Niemiec - poinformował Arkadiusz Mularczyk
  • Wiceszef MSZ zaznaczył, że "Niemcy nie zrekompensowały Polsce strat wojennych"
  • Jak dodał "Polska nie zawarła żadnych umów bilateralnych z Niemcami w tej kwestii"

Na konferencji prasowej Mularczyk powiedział, że kolejnym działaniem polskiego rządu dotyczącym umiędzynarodowienia sprawy polskich roszczeń o odszkodowania wojenne od Niemiec będzie zwrócenie się do Kongresu USA.

- Chcę dziś poinformować o kolejnej ważnej inicjatywie, która wiąże się z umiędzynarodowieniem problematyki odszkodowań. W dniu dzisiejszym zwracamy się do Kongresu USA. Uważamy, że USA są krajem, który stanowi dzisiaj o globalnym porządku, kluczowym krajem, jeśli chodzi o kwestie przestrzegania ładu międzynarodowego, praw człowieka, praworządności i sprawiedliwości międzynarodowej - zapowiedział.

>>>#bezprzedawNIEnia. Zobacz serwis specjalny<<<

Reparacje wojenne od Niemiec. Mularczyk: zwracamy się do Kongresu USA

- Dlatego też zwracamy się do komisji Kongresu USA, przede wszystkim do przewodniczącego Komisji Helsińskiej Kongresu USA, senatora Benjamina Cardina, do kongresmena Gregory'ego Meeksa - to przewodniczący komisji spraw zagranicznych Kongresu. Następnie do senatora Roberta Menendeza - przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Senatu USA oraz kongresmenki Marcy Kaptur - to współprzewodnicząca polsko-amerykańskiej grupy przyjaźni - wymieniał Mularczyk.

Podkreślił, że liczy na wsparcie strony amerykańskiej w "problematyce dochodzenia przez Polskę odszkodowań za skutki II wojny światowej". - Chcę podkreślić, że do dnia dzisiejszego Niemcy nie zrekompensowały Polsce strat wojennych. Również obywatele polscy nie uzyskali stosownych odszkodowań od państwa niemieckiego. Widzimy tu absolutną asymetrię w traktowaniu państwa polskiego, jak również obywateli naszego kraju po konferencji w Poczdamie, gdzie państwo niemieckie świadczyło, na mocy umów międzynarodowych, państwom Europy Zachodniej, ale także określonym społecznościom międzynarodowym świadczenia o charakterze kompensacyjnym, a wobec państw - odszkodowawczym - wyjaśnił.

Posłuchaj

Wiceminister Mularczyk o najnowszych działaniach podjętych ws. reparacji wojennych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazał, Polska nie zawarła żadnych umów bilateralnych z Niemcami w tej kwestii, nie uczestniczyła również w żadnym formacie międzynarodowym, "w trakcie którego doszłoby do zapłaty Polsce odszkodowań wojennych".

"Komisja Helsińska jest właściwym forum do dyskusji". Mularczyk wyjaśnia

- Z tych względów uważamy, że niezwykle kluczowe i ważne jest włączenie Kongresu USA do tej problematyki i poinformowanie prawodawców amerykańskich, w szczególności, jeśli chodzi o Komisję Helsińską, której celem i zasadniczym motywem działania jest właśnie przestrzeganie praworządności, demokracji i praw człowieka. Uważamy, że Komisja jest właściwym forum do dyskusji - mówił wiceszef MSZ.

Mularczyk przypomniał też, że polskie MSZ wystąpiło w tej sprawie do szeregu organizacji międzynarodowych, m.in. do ONZ, Rady Europy, UNESCO, a także do 50 krajów - członków Rady Europy, NATO i Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Zobacz: Arkadiusz Mularczyk w Polskim Radiu 24

IAR/PAP/pb

Polecane

Wróć do strony głównej