more_horiz
Wiadomości

Ruszyły "Ferie z WOT". Można przejść szkolenie wojskowe w przerwie od zajęć szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 10:55
Ruszają "Ferie z WOT". Na razie akcja rozpoczęła się w pierwszych pięciu województwach, w których ferie już się rozpoczęły. Ochotnicy z Lubelszczyzny, Ziemi Łódzkiej, Podkarpacia, Pomorza i Śląska przejdą dwutygodniowe szkolenie podstawowe, które ma ich przygotować do dalszej służby.
W pięciu województwach rozpoczęły się Ferie z WOT
W pięciu województwach rozpoczęły się "Ferie z WOT"Foto: DWOT / media.terytorialsi.wp.mil.pl

Akcja "Ferie z WOT" jest organizowana już po raz kolejny. W sobotę rozpoczęły się szkolenia w jednostkach w pięciu województwach. Do przyjmowania ochotników na szkolenia wojskowe wyznaczono jednostki w Lublinie, Jarosławiu, Słupsku, Cieszynie i Chełmie.

"Ferie z WOT" zapraszają uczniów, studentów i nauczycieli

Nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą się uczyć m.in. strzelectwa, taktyki, przetrwania w polu i pracy w drużynie. "Ferie z WOT" przeznaczone są głównie dla pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli - mówiła w TVP Info rzecznik 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Magdalena Mac.

Także rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej mjr Witold Sura powiedział, że akcja skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy są zainteresowani szkoleniem. Na zajęcia zapraszani są uczniowie i studenci oraz nauczyciele, którzy chcą przerwę w nauce wykorzystać do przejścia podstawowego szkolenia w wybranej jednostce.

Aby wziąć udział w szkoleniu, należy też przejść podstawowe badania psychologiczne i nie posiadać przydziału mobilizacyjnego. - Droga jest otwarta dla każdego, warto próbować swoich sił i stawiać sobie poprzeczkę wyżej, aby się sprawdzić - dodała podporucznik Magdalena Mac.

Szkolenia WOT w przerwie od nauki

"Ferie z WOT" potrwają do 26 lutego, w każdym województwie odbędą się w terminie ferii zimowych. Szkolenia dla ochotników potrwają szesnaście dni i zakończą się złożeniem wojskowej przysięgi. Powołania w ramach zimowej akcji są zaplanowane zgodnie z harmonogramem ferii w szkołach i na uczelniach. Na ochotników czekają wszystkie brygady OT w kraju.

Akcja "Ferie z WOT" została zapoczątkowana w 2019 roku. Była odpowiedzią na liczne pytania i prośby ze strony społeczeństwa o możliwość zorganizowania szkoleń tak, żeby nie kolidowały one z codziennymi obowiązkami. Dowództwo WOT organizuje podobną akcję także w wakacje.

Posłuchaj
00:28 Mac IAR.mp3 Rzecznik 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor Magdalena Mac zaprasza uczniów, studentów i nauczycieli na "Ferie z WOT" (IAR)
Posłuchaj
00:21 Sura IAR.mp3 Rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej mjr Witold Sura powiedział, że akcja skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy są zainteresowani szkoleniem (IAR)
Posłuchaj
00:17 Drożdż IAR.mp3 W Cieszynie w woj. śląskim rozpoczęły się w sobotę "Ferie z WOT". Jest to propozycja także dla rodziców, których dzieci w tym czasie będą spędzać czas na obozach zimowych - mówiła rzecznik 13 brygady WOT Magdalena Dróżdż. (PR Katowice)

IAR/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także