more_horiz
Wiadomości

"To szczególnie ważne i pożądane". Wiceszef MON o współpracy wojska z innymi służbami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 12:40
Wojsko musi blisko współpracować z innymi służbami mundurowymi, w tym Służbą Więzienną, która ma zadania związane z reagowaniem kryzysowym i obronnością – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
To szczególnie ważne i pożądane. Wiceszef MON o współpracy wojska z innymi służbami
"To szczególnie ważne i pożądane". Wiceszef MON o współpracy wojska z innymi służbamiFoto: PAP/Marcina Obara

Przypomniał, że strategia bezpieczeństwa narodowego z 2020 r. za "szczególnie ważne i pożądane" uznaje "współdziałanie poszczególnych służb, w tym Wojska Polskiego". "Determinuje nas również sytuacja za naszą wschodnią granicą, konflikt na Ukrainie".

Wojciech Skurkiewicz wymienił też działania hybrydowe na polsko-białoruskiej granicy, które pokazują jednoznacznie, że "wojsko musi bardzo blisko współpracować z innymi służbami, które podlegają czy to ministrowi sprawiedliwości, czy ministrowi spraw wewnętrznych i administracji". Wiceszef MON mówił o tym ośrodku szkolenia Służby Więziennej w Popowie-Parcelach (woj. mazowieckie).

Wspólne szkolenia

Według wiceszefa MON wspólne szkolenia, w tym z taktyki, medycyny pola walki, działań inżynieryjno-saperskich, mają przede wszystkim wesprzeć SW, gdyby konieczna okazała się "obrona Rzeczpospolitej w różnych wymiarach". Dodał, że SW "jako formacja odpowiedzialna za pewien segment w działaniach kryzysowych ma szczególną rolę w razie konieczności obrony".

Przypomniał, że WOT współpracują m.in. z Pocztą Polską, Strażą Ochrony Kolei, służbami leśnymi, szkoląc ich funkcjonariuszy.

PAP/pj

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także