more_horiz
Wiadomości

Pierwszy przeszczep serca u dziecka na WUM. 9-letnia Lena czuje się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 21:48
W Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeszczepiono serce 9-letniej dziewczynce. Choć zabieg odbył się jeszcze przed wigilią Bożego Narodzenia, teraz poznajemy szczegóły dotyczące tego niezwykłego wydarzenia. Był to pierwszy przeszczep serca u dziecka na WUM.
Konferencja prasowa po przeszczepie serca u dziewięcioletniej Leny na WUM
Konferencja prasowa po przeszczepie serca u dziewięcioletniej Leny na WUMFoto: PAP/Radek Pietruszka

Po operacji przeszczepu serca dziewięcioletnia Lena czuje się dobrze. Mama dziewczynki powiedziała podczas konferencji prasowej, że córka będzie mogła powoli rozpocząć normalne życie.

Przeszczep serca u dziewięciolatki. "Lena może zacząć normalne życie"

- Ten okres był dla nas bardzo trudny, zwłaszcza, że Lena miała różne komplikacje, przeszła udar, przeszła dużo innych strasznych momentów. Ale jestem z niej bardzo dumna, bo naprawdę walczyła, cierpliwie czekała na to serduszko i się znalazło na szczęście w odpowiednim momencie - mówiła mama dziewięcioletniej Leny.

Dzielna pacjentka w trakcie zdalnego połączenia dziękowała rodzicom dziecka, którego serce otrzymała. - Bardzo dziękuję za taki dar. Jestem niezmiernie wdzięczna. Chciałabym, żeby ta transplantacja się rozwinęła, bo wiem, jak to jest czekać na to serce. Chciałabym, żeby tę konferencję obejrzało mnóstwo ludzi i żeby gadali o tej transplantacji - mówiła Lena.

Wciąż zbyt mało przeszczepów dzieci

Kierownik kliniki chirurgii serca, klatki piersiowej i transplantologii profesor Mariusz Kuśmierczyk zaznaczył, że Lena czekała na zabieg cztery lata, ale nie zawsze dzieci otrzymują narząd, na który czekają. Chodzi o to, że rodzice często nie decydują się na oddanie narządów zmarłego dziecka do przeszczepu.

- Należy pamiętać, że w Polsce wykonuje się rocznie ok. 10 przeszczepów serca u dzieci. [...] W 40-milionowym kraju jest to kropla w morzu. Wydaje nam się, że powinniśmy wykonać jeszcze dość dużą pracę, żeby tych przeszczepów było więcej - wyjaśnił lekarz.

Szpital Kliniczny WUM jest drugim ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się przeszczepy serca u dzieci o wzroście poniżej 140 centymetrów. W najbliższy czwartek obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Transplantacji. 57 lat temu po raz pierwszy w Polsce dokonano udanego przeszczepu nerki.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:56 Góra IAR.mp3 W Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeszczepiono serce 9-letniej dziewczynce. Po zabiegu, który odbył się jeszcze przed Wigilią, Lena czuje się dobrze. Relacja Barbary Góry (IAR)
Posłuchaj
00:21 Lena 1.mp3 Mama Leny powiedziała podczas konferencji prasowej, że córka będzie mogła powoli rozpocząć normalne życie (IAR)
Posłuchaj
00:32 Lena 2.mp3 Dziewięcioletnia Lena w trakcie zdalnego połączenia dziękowała rodzicom dziecka, którego serce otrzymała (IAR)
Posłuchaj
00:26 Lena 3.mp3 Profesor Mariusz Kuśmierczyk zaznaczył, że Lena czekała na zabieg cztery lata, ale nie zawsze dzieci otrzymują narząd, na który czekają (IAR)

ZOBACZ REPORTAŻ: 30 proc. dzieci nie dożywa operacji. Lena od ponad 3 lat czeka na nowe serce

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także