more_horiz
Wiadomości

Duży przyrost zachorowań na COVID-19 w Polsce. Koronawirus wraca z krakenem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 10:57
Przybywa nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby potwierdzono 989 nowych zachorowań na COVID-19 - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Minionej doby potwierdzono 989 nowych zachorowań na COVID-19
Minionej doby potwierdzono 989 nowych zachorowań na COVID-19 Foto: shutterstock/David Herraez Calzada

Wiceminister dodał, że w porównaniu z poprzednim tygodniem to wzrost o ponad 40 procent.

- Nasze prognozy pokazują, że systematycznie tych zakażeń będzie przybywało. To także jest związane z nowymi wariantami omikronu, która się pojawiły - wskazał wiceminister.

- To jest ten słynny kraken, który jest też w Polsce. To jest odmiana, która o 40 procent jest bardziej zakaźna od swojego poprzednika - dodał Waldemar Kraska.

Przebieg choroby

Jak podkreślił - dobrą wiadomością jest to, że objawy po zakażeniu tym subwariantem nie powodują cięższego przebiegu choroby, także nie odnotowujemy większej liczby osób, które muszą być hospitalizowane.

Z powodu COVID-19 zmarło minionej doby 12 osób.

Dostępne szczepionki

Wiceminister zachęcił do szczepień przeciw COVID-19, jak i przeciwko grypie. Zaznaczył, że  dostępne szczepionki przeciw COVID-19 zawierają najnowsze warianty koronawirusa.

Zaapelował, aby szczególnie osoby z grup ryzyka zaszczepiły się przeciwko grypie. W tym sezonie taką szczepionkę przyjęło 809 tysięcy osób.


Posłuchaj
00:22 kraska1.mp3 Waldemar Kraska o zasadności szczepień ochronnych (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także