Ustawa o Sądzie Najwyższym w Senacie. Terlecki: Sejm odrzuci poprawki izby wyższej
Jak poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, "jest bardziej niż prawdopodobne" odrzucenie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. To ustawa, która ma realizować najważniejsze kamienie milowe z polskiego KPO i umożliwić wypłatę środków unijnych.
2023-01-31, 12:47
Na posiedzeniu rozpoczynającym się o 15.00 Senat zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. W poniedziałek rozpatrywały ją połączone komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka i praworządności. Rekomendują one przyjęcie 14 poprawek, które zakładają, by sprawy dyscyplinarne sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych rozpatrywała Izba Karna Sądu Najwyższego.
Terlecki: Sejm odrzuci poprawki Senatu
W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Ryszrad Terlecki zwrócił uwagę, że ustawa jest efektem uzgodnień z Komisją Europejską. Dodał, że sejmowa większość poprawek Senatu nie poprze.
- Prawdopodobnie odrzuci poprawki, nawet bardziej niż prawdopodobnie, bo, jak pamiętam, umowa z Komisją jest taka, że tam zmian żadnych nie będzie, a w każdym razie nie będą znaczące. A Senat sobie wyobraża, że będzie miał wpływ na kształt tej ustawy - powiedział.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym odblokuje KPO?
Ustawa, uchwalona przez Sejm 13 stycznia, ma - według jej autorów - wypełnić kamień milowy do odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
REKLAMA
Nowelizacja zakłada, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. W jej kompetencjach pozostanie rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych.
Posłuchaj
- "Byłaby to debata post factum". Minister ds. UE o debacie ws. KPO
- Krajowy Plan Odbudowy. Ekspert: ogromna szansa na pobudzenie inwestycji
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA