"Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej określonym grupom". Stanisław Szwed o szczegółach nowej ustawy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy zdalnej. Reguluje ona jej zasady i warunki, na jakich ma być świadczona. O szczegółach mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
2023-02-01, 09:22
W myśl nowych regulacji, pracodawcy nie będą mogli niektórym grupom odmówić pracy zdalnej.
- Jedna i druga strona musi się na to zgodzić, określa się koszty, gdzie praca ma być wykonywana. Ważne, że są wyjątki dla kobiet w ciąży, matek i ojców dzieci do 4 r.ż. - pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej. Jeżeli odmówi, musi to uzasadnić, bo może być przyczyna techniczna, z której nie będzie można tej pracy powierzyć. Również dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, niedołężnymi pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej - wyjaśnił Stanisław Szwed.
Zamiast telepracy
Jednym z podstawowych założeń zmian kodeksowych jest zastąpienie obecnie obowiązujących przepisów o telepracy ujednoliconą instytucją pracy zdalnej.
REKLAMA
Wprowadzone rozwiązania zakładają, że praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Czytaj także:
- Praca zdalna będzie zapisana w Kodeksie Pracy. Znamy założenia nowelizacji
- "Na rynku pracy dostrzegamy nowe zjawiska". Zobacz, jaki model zatrudnienia wdraża coraz więcej firm
pg,iar
REKLAMA