Piotr Müller o sytuacji w Komisji Europejskiej: od wielu lat mówi się o nieprzejrzystym procesie

- Od wielu lat mówi się o nieprzejrzystym procesie w Komisji Europejskiej: powstawania projektów prawa, aktów wykonawczych tych przepisów; wiele norm bardzo szczegółowych - mówił w TVP Info Piotr Müller, rzecznik rządu.

2023-02-01, 10:28

Piotr Müller o sytuacji w Komisji Europejskiej: od wielu lat mówi się o nieprzejrzystym procesie
Kiedy Polska otrzyma fundusze z KPO?. Foto: Shutterstock/Cineberg

W związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim, powinny odbyć się przyspieszone wybory do tej unijnej instytucji - wynika z najnowszego sondażu. Jak mówił w TVP Info rzecznik rządu, problemy dotyczą nie tylko Parlamentu Europejskiego.

– My widzimy pewną część, która dzieje się w PE, a od wielu lat mówi się o nieprzejrzystym procesie w Komisji Europejskiej: powstawania projektów prawa, aktów wykonawczych tych przepisów; wiele norm bardzo szczegółowych – czy uznać coś za owoc, czy nie, czy uznać coś za pewien rodzaj towaru i oskładkować w ten sposób czy inny. To ogromne pieniądze – mówił Piotr Müller

Nawiązał też do kwestii wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Zaznaczył,  że w tej chwili czekamy na zakończenie procesu legislacyjnego, który jest aktualnie w Sejmie. To sprawa nowelizacji systemu dyscyplinarnego sędziów oraz kwestia odnawialnych źródeł energii. Dodał, że obecnie w sprawie środków nie są toczone żadne dodatkowe rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

- Ten proces się zakończy, wtedy przechodzimy do kolejnego: złożenia wniosku (o wypłatę z KPO – red.) i rozpatrzenia tego wniosku. Nie widzę innego sposobu niż pozytywnego rozpatrzenia - podsumował.

REKLAMA

Co z reformą sądownictwa?

Odnosząc się do jednego z warunków wypłaty środków i unijnych kamieni milowych, jakim jest sprawa sądownictwa w Polsce, Müller wyjaśnił, że kwestie postępowań dyscyplinarnych w nowej ustawie sądowniczej przesuwane są do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Zdajemy sobie sprawę, że sądownictwo dyscyplinarne jest niezwykle trudne, ponieważ sędziowie sami siebie osądzają i w związku z tym te postępowania się przedłużają - nawet mimo zmian w przepisach - mówił.

- Sądownictwo administracyjne nie ma na szczęście tak aktywnych działaczy politycznych - bo tak należy nazywać to wprost - jak w sądownictwie powszechnym. Tam niestety uprawianie polityki przez wielu sędziów jest codziennością, co ze smutkiem stwierdzam, bo to niezgodne z konstytucją - ocenił Piotr Müller. 

Czytaj także:

REKLAMA

pg,TVP.Info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej