Dotacje na rzecz recyklingu śmieci. "Chodzi o racjonalne gospodarowanie odpadami"
- Program jest dedykowany tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą instalacje komunalne. Ich jest około 180 w kraju i do nich trafiają zebrane selektywnie bioodpady - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk, komentując nowy program rozwoju pozyskiwania biogazu.
2023-02-09, 15:08
Od poniedziałku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu "Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny". To nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który umożliwia finansowanie inicjatyw związanych z budową lub modernizacją instalacji fermentacji bioodpadów.
- Chodzi o racjonalne gospodarowanie odpadami - ocenił w Polskim Radiu 24 Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak mówił, pozyskiwanie energii z bioodpadów przybliża nas do idei gospodarki w obiegu zamkniętym.
Ciepło produkowane ze śmieci
- Ten program ma służyć zagospodarowaniu dużej ilości odpadów, które od kilku zbieramy w sposób selektywny, chodzi o brązowy pojemnik lub worek, do którego trafiają bio-odpady. Rocznie wytwarzamy w Polsce 14 milionów ton odpadów komunalnvch, a szacuje się, że od 20, do 30 procent (w 2025 roku to będzie na pewno 30 procent i to będzie już 5 mln. ton odpadów) to bioodpady, które mają potencjał energetyczny - wskazał.
- Możemy z nich wytworzyć biogaz, który posłuży do produkcji energii elektrycznej i ciepła, które będziemy mogli wykorzystać, w sprzyjających warunkach, na potrzeby ciepłownictwa - nadmienił.
REKLAMA
Program dopłat do energii ze śmieci. Kto z niego skorzysta?
Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, program finansowany jest ze środków Funduszu Modernizacyjnego i adresowany jest do przedsiębiorców. - Warunkiem wykorzystania [tych funduszy - red.] jest to, by był to program otwarty dla wszystkich przedsiębiorców, bez żadnych wyłączeń i wyjątków. W praktyce oznacza to, że skorzystają z tego spółki komunalne i podmioty prawa prywatnego, które zajmują się gospodarką odpadami - wyjaśnił.
- Program jest dedykowany tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą instalacje komunalne. Ich jest około 180 w kraju i do nich trafiają zebrane selektywnie bio-odpady. Na dobrą sprawę, będą z tego korzystać jednostki samorządu terytorialnego poprzez spółki, których są właścicielami, albo które obsługują - mówił Dominik Bąk.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Nabór wniosków będzie trwał do 30 czerwca przyszłego roku. Budżet programu to półtora miliarda złotych.
REKLAMA
- Do zmieszanych czy do BIO? Jak poprawnie segregować odpady?
- Recykling odpadów w gminach mocno kuleje. Wkrótce może stać się to poważnym problemem
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: Dominik Bąk (Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)
REKLAMA
Data emisji: 9.02.2023
Godzina emisji: 14.06
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA