Ogromne zainteresowanie budową spalarni odpadów komunalnych. Wnioski trzykrotnie przekroczyły budżet
W ramach ostatniego naboru programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono wnioski na 39 inwestycji związanych z instalacjami termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Chodzi o budowę nowych lub rozbudowę istniejących spalarni.
2023-01-11, 14:45
Łączna wnioskowana kwota dofinansowania przekroczyła 10 mld zł przy zakładanym budżecie na 3 mld zł.
Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk zapowiedział, że instytucja wystąpi o zwiększenie środków z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.
W planach jest też zacieśnienie współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i bankami komercyjnymi, które są gotowe współfinansować inwestycje.
Posłuchaj
REKLAMA
Dominik Bąk dodał, że inwestycje, które uda się ukończyć, powinny powstać w ciągu najbliższych 5 lat.
Prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej zwrócił uwagę, że w Polsce z roku na rok zwiększa się ilość odpadów, a rocznie mamy ponad 2 mln ton odpadów komunalnych, których nie da się ponownie wykorzystać i nierzadko są nielegalnie składowane.
Zdaniem eksperta, powstanie planowanych spalarni i modernizacja istniejących to szansa na rozwiązanie tego problemu. Według unijnych wymogów, do 2035 roku składowanie odpadów komunalnych ma zaś zostać ograniczone do maksymalnie 10 proc.
Posłuchaj
REKLAMA
Prof. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podkreślił, że powstanie większej liczby instalacji termicznego przetwarzania odpadów przyczyni się od zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ochrony klimatu.
Posłuchaj
Według wyliczeń prof. Tadeusza Pająka, zrealizowanie wszystkich inwestycji wspieranych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwoliłoby na ograniczenie ilości obecnie importowanego przez Polskę węgla o około jedną czwartą rocznie.
PR24.pl, IAR, DoS
REKLAMA
REKLAMA