Archiwum IPN otrzymało niezwykłe pamiątki. To świadectwo o osobach, które zesłano na Syberię

Instytut Pamięci Narodowej otrzymał od córki zesłańczyni syberyjskiej Janiny Broszkiewicz notesik z kory brzozowej, w którym robiła notatki. To świadectwo o osobach, które przebywały na zesłaniu, w tym o tych, którzy nie przeżyli. Oficjalne przekazanie nastąpi w piątek na konferencji prasowej.

2023-02-17, 06:16

Archiwum IPN otrzymało niezwykłe pamiątki. To świadectwo o osobach, które zesłano na Syberię
IPN otrzymał zapiski na korze brzozowej z zesłania na Syberię. Foto: ipn.gov.pl

W piątek o godz. 11.00 w Archiwum IPN w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz dyrektor Archiwum IPN Marzeny Kruk z udziałem Krystyny Krzeczkowskiej, która w ramach projektu "Archiwum Pełne Pamięci" przekazała pamiątki rodzinne.

Krystyna Krzeczkowska przekazała m.in. wyjątkowy i niezwykle cenny notesik wykonany z kory brzozowej. Liczący 18 kart pamiętnik jej mamy, Janiny Krzeczkowskiej z domu Broszkiewicz, zawiera wpisy jej znajomych, którzy razem z nią przebywali na Syberii. Była to namiastka normalności na "nieludzkiej ziemi", a obecnie stanowi niezwykłe świadectwo o osobach, które razem z Janiną Broszkiewicz przebywały na zesłaniu.

Dokumenty pisane na korze brzozowej są nośnikiem pamięci o horrorze, jakiego doświadczali represjonowani przez Związek Sowiecki. To właśnie na korze brzozowej powstały szkice do jednego z najwybitniejszych dzieł literatury łagrowej, czyli "Archipelagu GUŁag" Aleksandra Sołżenicyna.

Niezwykłe pamiątki w Archiwum IPN

W Polsce tego typu dokumenty są rzadkością. W swoich zasobach mają je m. in. dwie instytucje: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu.

REKLAMA

W ubiegłym roku komitety do spraw UNESCO Litwy, Łotwy i Estonii, z zaangażowaniem ze strony Polski, Finlandii, Mołdawii i Ukrainy, zaproponowały, żeby zapiski na korze brzozowej, sporządzone w XX wieku podczas zsyłek na tereny ZSRS, wpisać na Międzynarodową Listę Pamięci Świata (International Memory of the World Register).

Posłuchaj

Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk: zapiski pokazują realia zesłania (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng/IAR/IPN

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej