Niedziela będzie chłodna. Możliwe przelotne opady śniegu

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od Półwyspu Apenińskiego po południowo-zachodnią Rosję pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych. Nad Wyspami Brytyjskimi, zachodnią Skandynawią oraz wschodnimi krańcami kontynentu europejskiego są wyże. Polska wschodnia pozostaje w zasięgu niżu znad Litwy, natomiast zachodnia jest na skraju wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północy napływa chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1000 hPa i będzie wzrastać.

2023-02-26, 05:40

Niedziela będzie chłodna. Możliwe przelotne opady śniegu
Polska wschodnia pozostaje w zasięgu niżu znad Litwy, natomiast zachodnia jest na skraju wyżu znad Wysp Brytyjskich. Foto: Shutterstock/Skreidzeleu

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 st. C do 3 st. C, chłodniej w górach i regionach podgórskich od -3 st. C do 0 st. C i tam możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Wiatr słaby i umiarkowany, nad Zatoką Gdańską okresami dość silny, porywisty, nad morzem w porywach do 55 km/h, a w Sudetach do 70 km/h.

Przelotne opady śniegu

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, do końca poniedziałku Polska będzie na skraju niżu. Od północy napływa chłodne powietrze. Według prognoz IMGW-PIB w kolejnych dniach do kraju może wkroczyć wyż znad Wysp Brytyjskich.

- W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie na północnym zachodzie. Przelotne opady śniegu możliwe są w całym kraju. Nie są to silne opady - dadzą do 1-2 cm pokrywy śnieżnej, jedynie w górach może to być 5 cm. Temperatura maksymalna od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 1 na plusie w centrum, do 3 na zachodzie i Wybrzeżu. W rejonach podgórskich spodziewamy się około minus 3 stopni. Wiatr zacznie się wyciszać. W pierwszej części dnia będzie jeszcze porywisty, na Wybrzeżu osiągając do 55 km/h, a w Sudetach do 70 km/h - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na zachodzie bez opadów. Na pozostałym obszarze przelotne opady śniegu, które mogą dać około 1-2 cm pokrywy śnieżnej. Temperatura od minus 4 na Suwalszczyźnie i Podlasiu i Lubelszczyźnie do około zera na Wybrzeżu. Na Podhalu temperatura może spaść do -10 stopni. Wiatr z kierunków północnych i północno-zachodnich słaby i umiarkowany.

REKLAMA

Pogoda w nocy

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. W południowo wschodniej połowie kraju oraz nad morzem okresami przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna -7 st. C, -9 st. C na południu, -2 st. C, -4 st. C w centrum i na północy, najcieplej nad morzem od -1 st. C do 1 st. C, a najchłodniej lokalnie na Podhalu do -12 st. C. Wiatr słaby, nad morzem miejscami umiarkowany, północny i północno-zachodni.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na południu kraju oraz lokalnie na Mazowszu przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna -2 st. C, -3 st. C na terenach podgórskich, od 0 st. C do 3 st. C na przeważającym obszarze, 4 st. C, 5 st. C nad morzem i północnym zachodzie. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany i porywisty, północny i północno-wschodni.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

REKLAMA

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, możliwe również rozpogodzenia. Niewykluczone przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna około 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna około -3 st. C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna około 1 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni.

Czytaj także:

REKLAMA

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej