Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach. "Chroniąc życie zapłacili najwyższą cenę"
7 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach. - Tego dnia urzędnicy INTERPOL na całym świecie minutą ciszy oddają hołd tym, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginęli w czasie służby - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
2023-03-07, 07:34
Rzecznik KGP przekazał PAP, że oprócz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Poległych Policjantach INTERPOL uruchomił inicjatywę przyznawania medali rodzinom policjantów, którzy zginęli na służbie. - Pamięć o tych, którzy w służbie Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę życia, jest wiecznie żywa - zaznaczył inspektor Mariusz Ciarka.
- W hołdzie składanym Koleżankom i Kolegom, którzy odeszli na wieczną wartę, co roku podczas ogólnokrajowych obchodów święta policji odbywa się ceremonia odsłonięcia kolejnych tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci oraz wpięcia nowych kart do Księgi Pamięci - podkreślił policjant.
Rzecznik KGP przypomniał, że w Komendzie Głównej Policji założona została Księga pamięci, gdzie znajdują się nazwiska i sylwetki funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie. - Rodzinom i jednostkom, w których służbę pełnili polegli funkcjonariusze, przekazywane są karty pamięci prezentujące ich sylwetki i kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji - wskazał.
"Policyjny świat oddaje hołd"
- To szczególnie wzruszający i podniosły moment dla całej policyjnej formacji. Poprzez swoją obecność tutaj, pochylenie głów przed tabliczkami z nazwiskami poległych policjantów oraz modlitwę, policyjny świat oddaje hołd i podkreśla swoje zobowiązanie do zachowania pamięci o tych wszystkich policjantach, którzy działając w ochronie zdrowia i życia obywateli zapłacili w służbie najwyższą cenę i słowa roty ślubowania wypełnili do końca - powiedział.
REKLAMA
Dodał przy tym, że policjanci oddają również hołd poległym składając kwiaty, zapalając znicze i wystawiając posterunki honorowe przed obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska" znajdującym się przed budynkiem Komendy Głównej Policji. - Złożona tam jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje - podał.
- Środowisko policyjne od wielu lat aktywnie wspiera też rodziny poległych funkcjonariuszy, np. poprzez Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach - dodał rzecznik KGP.
- Odurzeni za kierownicą. Niepokojące dane dotyczące kierowców po narkotykach
- Warszawa: próbowali ukraść auto na oczach policjantów
- Lubelskie: pijany przyjechał na stację paliw. W aucie miał otwartą puszkę z piwem
PAP/koz
REKLAMA