more_horiz
Wiadomości

Wiceprzewodnicząca KE przybędzie do Warszawy. Będzie rozmawiać o ukraińskich dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 06:59
W piątek do Warszawy przylatuje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica na rozmowy na temat ukraińskich dzieci - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
W piątek w Warszawie wizyta wiceprzewodniczącej KE ws. ukraińskich dzieci
W piątek w Warszawie wizyta wiceprzewodniczącej KE ws. ukraińskich dzieciFoto: Bumble Dee / Shutterstock.com

Chodzi o te dzieci, które ewakuowano z Ukrainy z ośrodków opiekuńczych. W tej sprawie pojawiły się różnice zdań na linii Kijów - Bruksela.

Kijów nie chce przekazywania dzieci rodzinom

Komisja Europejska zapowiada współpracę z Polską w sprawie przekazywania dzieci z ośrodków opieki do rodzinnych domów dziecka, czy rodzin zastępczych. Komisarz do spraw wewnętrznych tłumaczy, że takie są unijne wymogi.

- Dzieci powinny mieć opiekę w oparciu o rodzinę, ale ważne jest też, by miały kontakt z dotychczasowymi opiekunami i innymi dziećmi, z którymi wcześniej mieszkały - powiedziała Ylva Johansson. Jednak władze w Kijowie nie chcą się zgodzić na przekazywanie dzieci rodzinom w obawie przed utratą narodowości, zależy im, by pozostawały w państwowych domach dziecka.

Czytaj także:

"Delikatna sprawa"

- To sprawa delikatna, trudna i związana z dylematami wojennymi - przyznaje w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką jeden z polskich dyplomatów.

Warszawa podkreśla, że ważne jest dobro dziecka i uważa, jak Komisja, że będzie ono zapewnione w rodzinach, ale też jest zdania, że wszelkie rozmowy z Brukselą na ten temat muszą być prowadzone z udziałem przedstawicieli Ukrainy.

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także