more_horiz
Wiadomości

Kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. Minister zdrowia: oczekujemy od KE pilnej renegocjacji umów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 16:24
- Przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko wyrażające brak zgody na dalszą realizację kontraktów szczepionkowych na obecnych warunkach - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia: przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko w sprawie kontraktów szczepionkowych
Minister zdrowia: przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko w sprawie kontraktów szczepionkowychFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Szef resortu zdrowia w piątek na Twitterze przekazał, że z ministrami zdrowia Bułgarii, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Słowenii i Węgier ustalone zostało wspólne stanowisko w sprawie kontraktów szczepionkowych.

"Przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko wyrażające brak zgody na dalszą realizację kontraktów szczepionkowych na obecnych warunkach" - zaznaczył Niedzielski.

Minister dodał, że szefowie resortów zdrowia oczekują od KE pilnej renegocjacji umów.

Rozmowy ws. dostaw preparatów

Pod koniec stycznia PAP zapytała szefa MZ o to, na jakim etapie są rozmowy w sprawie dostaw preparatów - ewentualne modyfikacje wielkości dostaw i odstąpienie od część płatności.

- Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami. Jest świat zrozumienia dla sytuacji Polski w związku z pomocą walczącej Ukrainie i zrozumienia zmieniającej się sytuacji pandemicznej i jest inny świat - stwierdził wtedy minister Niedzielski.

- Z jednej strony mamy firmę Moderna, która wykazała się otwartością, zrozumieniem sytuacji Polski i elastycznym podejściem do kontraktu. Z drugiej mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli - ocenił szef MZ.

Czytaj również:

PAP/mr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także