Decyzja zapadła po trwającym ponad dwa lata dochodzeniu. Dotyczyło nieprawidłowości, do których miało dojść w prowincji Bergamo, najwcześniej i najbardziej dotkniętej pandemią. Oprócz Giuseppe Contego śledztwem objęto między innymi ówczesnego ministra zdrowia Roberto Speranzę, dyrektora Instytutu Służby Zdrowia, przewodniczącego Rady Służby Zdrowia, szefa Ochrony Cywilnej i gubernatora Lombardii.
Wszystkim postawiono zarzuty poważnych zaniedbań, zlekceważenia ryzyka i podjęcia szkodliwych działań, które przyspieszyły rozwój pandemii i doprowadziły do śmierci wielu osób. Chodzi między innymi o spóźnione wprowadzenie całkowitego lockdownu i brak aktualnego planu działań na wypadek pandemii.
00:47 12229147_1.mp3 Włochy - pandemia: były premier Cote objęty śledztwem (IAR/Piotr Kowalczuk
Ponad 25 mln przypadków
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), we Włoszech od 3 lutego 2020 roku do 28 lutego 2023 roku, potwierdzono 25 576 852 przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono 188 094 zgony (bezpośrednio lub w sytuacji istnienia chorób współistniejących).
Włoskie ministerstwo zdrowia zarejestrowało (dane na 5 lutego 2023 roku) 150 178 254 osób zaszczepionych.
>>Więcej przypadków COVID-19 przez mutację kraken. Szef MZ: wzrosty zaczynają hamować<<
Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa krajów na świecie. Choć pojawiło się dotychczas wiele hipotez dotyczących pacjenta "zero" oraz drogi przeniesienia koronawirusa do Włoch, nie udało się ustalić genezy epidemii w tym kraju. Najbardziej poszkodowanym regionem jest Lombardia - to właśnie ten region uznaje się za pierwszy, w którym pojawił się COVID-19 (zarejestrowany przypadek) we Włoszech.
Czytaj także:
IAR/as