Organizatorki marszu papieskiego o nauce Jana Pawła II. "Kochając człowieka, stawiał mu zadania"

- Jan Paweł II pokazywał nam drugiego człowieka słabego, którego możemy pokochać i dawał nam furtkę do tego, byśmy, mimo słabości, nie schodzili z drogi wiary - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Konarska, organizatorka Narodowego Marszu Papieskiego w obronie Jana Pawła II. - Kochając człowieka i mając dla niego mnóstwo miłości, jednocześnie stawiał mu zadania - podkreślała Małgorzata Żaryn.

2023-03-26, 08:06

Organizatorki marszu papieskiego o nauce Jana Pawła II. "Kochając człowieka, stawiał mu zadania"
Marsze w obronie Jana Pawła II odbędą się w wielu miastach Polski. Foto: Abaca Press/ FORUM

2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, a zarazem niedzielę palmową, wyruszy Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie ulicami Warszawy, Krakowa i Szczecina. Inicjatywa jest wyrazem hołdu i wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II oraz świadectwem jedności w obronie najważniejszych wartości.

"Wychodził do ludzi, chciał się z nimi spotkać"

- Chodziło nam najbardziej o to, by Jan Paweł II dotknął każdego z nas, bo on dotyka najcelniej, w punkt, i trochę bezboleśnie - mówiła w Polskim Radiu 24 jedna z organizatorek marszu Barbara Konarska. - Jan Paweł II przepięknie dotyka duszy człowieka i pozwala nam poznać samego siebie. Jest tak blisko nas, że my potrafimy się w jego nauce znaleźć jako ludzie z krwi i kości, z naszymi słabościami i czasami jeszcze nieodkrytą chęcią poszukiwania swojej lepszej wersji, naszej świętości - wskazała.

- Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który wyjechał poza granicę Watykanu i Włoch, i chciał mieć kontakt z ludźmi, zarówno tymi z wyższych pięter władzy, jak i ze społeczeństwami. Jego pielgrzymki odbywały się na całym świecie - przypomniała Małgorzata Żaryn. - Wola jeżdżenia po świecie i spotykania się z ludźmi młodymi, była odnową Kościoła w zupełnie innym kierunku. On wychodził do ludzi, chciał się z nimi spotkać - podkreśliła.

Pokazywanie drugiego człowieka

Barbara Konarska zwróciła uwagę na formę komunikacji Jana Pawła II z drugim człowiekiem, która "nie była dydaktyczno-wychowawcza, czy strofująca", a Jan Paweł II "przepięknie kochając drugiego człowieka, pokazując, jak można pokochać drugiego człowieka, dawał nam kompas podążania za czymś, co jest nam bardzo potrzebne".

REKLAMA

- Na pewno Jan Paweł II daje nam propozycje ścieżek, którymi idąc, będziemy bliżej drugiego człowieka. Pokazywał nam drugiego człowieka słabego, którego możemy pokochać i dawał nam furtkę do tego, byśmy, mimo słabości, nie schodzili z drogi wiary - przyznała.


(PAP) (PAP)

Wskazówki na drodze z Chrystusem

Małgorzata Żaryn podkreśliła, że Jan Paweł II nie zostawił "kolorowego ciastka, łatwego do zjedzenia". - On, kochając człowieka i mając dla niego mnóstwo miłości, jednocześnie stawiał mu zadania. My w tej chwili jesteśmy przyzwyczajeni do wizji, że wszystko osiągamy bez trudu. Tutaj nie, tutaj było powiedziane, że "jeżeli nikt od was nie będzie niczego wymagał, wy sami od siebie wymagajcie" - stwierdziła.

Jej zdaniem, to były oczekiwania Jana Pawła II wobec zarówno wobec jednostki, rodziny, jak i narodu. - Mamy pewne zadania, które musimy wykonywać, by tę drogę z Chrystusem przejść i uzyskać zbawienie, czy poprawić świat, który nas otacza. Ta droga jest trudna, ale możliwa dla każdego człowieka, który chce w nią wstąpić. Jan Paweł II daje nam wskazówki - zaakcentowała Małgorzata Żaryn.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Barbara Konarska i Małgorzata Żaryn o Narodowym Marszu Papieskim i Janie Pawel II ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"/ PR24) 22:22
+
Dodaj do playlisty

Warszawski marsz w obronie Jana Pawła II wyruszy o 11 z Ronda Dmowskiego, o 12.30 zakończy go msza święta w Archikatedrze św. Jana.

REKLAMA

Czytaj także:

***

Audycja: "Społeczeńśtwo obywatelskie: reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: Barbara Konarska i Małgorzata Żaryn (organizatorki Marszu Papieskiego)

Data emisji: 26.03.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej