more_horiz
Wiadomości

"Zachęcamy do zmiany filozofii stylu życia". Niedzielski w Światowym Dniu Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 10:43
- Na wiosnę zadbajmy na nowo o swoje zdrowie; zachęcamy przede wszystkim do zmiany filozofii stylu życia, mówię tu zarówno o racjonalnym odżywianiu, ale też o aktywności fizycznej - powiedział minister Adam Niedzielski z okazji przypadającego w piątek Światowego Dnia Zdrowia.
Niedzielski w Światowym Dniu Zdrowia: na wiosnę zadbajmy na nowo o swoje zdrowie
Niedzielski w Światowym Dniu Zdrowia: na wiosnę zadbajmy na nowo o swoje zdrowie Foto: Twitter/MZ

Szef MZ na konferencji prasowej zachęcał do prowadzenia zdrowego stylu życia.

- Zachęcamy przede wszystkim do zmiany filozofii stylu życia, mówię tutaj zarówno o racjonalnym odżywianiu, ale też o aktywności fizycznej. Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że jeżeli chodzi o nasz poziom zdrowia i komfort życia to przede wszystkim zależy to od tego, jak sobie ten kapitał zdrowotny wypracowujemy - powiedział Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że według naukowców, za ponad 60 proc. naszego zdrowia odpowiadamy poprzez pracę nad żywieniem i aktywnościami.


Posłuchaj
00:29 12293918_1.mp3 Minister zdrowia zachęca do prowadzenia zdrowego trybu życia (IAR)

 

Bilans zdrowia

- Wystarczy pól godziny aktywności dziennie, naprawdę to ma zbawienne efekty dla zdrowia - zaznaczył minister. Dodał, że ważne jest także prowadzenie regularnych badań. - To profilaktyka wykorzystująca chociażby program 40 plus. W tej chwili mamy około 1 mln 750 tys. ludzi objętych tym programem. Osób w wieku 40 plus mamy w Polsce ponad 20 mln - przekazał.

Minister zachęcił do postcovidowego bilansu zdrowia.

Szef MZ powiedział też, że po półrocznej przerwie wrócił do biegania. - Życząc spokojnych Świąt Wielkiejnocy, życzę, żeby te święta były momentem pewnego przesilenia w myśleniu o swoim zdrowiu, żebyśmy podjęli aktywność fizyczną, żebyśmy pomyśleli o tym, jak się odżywiamy. Warto czytać etykietki, sprawdzać, jakie składniki są w żywości. Zadbajmy na wiosnę na nowo o swoje zdrowie - zaapelował.

Działania promocyjne

Prezes NFZ Filip Nowak na konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Zdrowia wskazywał, że profilaktyka i promocja zdrowia są na trwałe wpisane do strategii Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Prowadzimy szereg działań promocyjnych, profilaktycznych. Są to programy przesiewowe różnego rodzaju, są to kioski profilaktyczne w naszych Punktach Obsługi Klienta, ale jest to także program 40 plus - mówił Nowak. Dodał, że również on wykonał badania w ramach tego programu.

- Zachęcam państwa do tego, żeby właśnie w tym czasie świątecznym zastanowić się nad tym, jak spędzamy czas wolny i czy możemy nieco aktywniej. Zachęcam też do tego, żeby rano przed śniadaniem czy przy śniadaniu wejść na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia i zobaczyć, co proponujemy. W każdą środę oferujemy "Środę z Profilaktyką" i naprawdę można znaleźć tam kilka ciekawych informacji, jak choćby diety skrojone na miarę dla każdego z nas - mówił.

Czytaj także:

PAP,IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także