Premier Morawiecki: tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia

2023-04-17, 12:00

Premier Morawiecki: tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia
Premier Morawiecki: tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia. Foto: Twitter/KPRM

- Atom to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki ws. strategicznych planów Grupy ORLEN w obszarze energetyki jądrowej.

- Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - energii elektrycznej, energii cieplnej - mówił podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM szef rządu. - Atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów - stwierdził.

Jak wskazał premier Mateusz Morawicki: "modernizujemy polską energetykę po to, by takie źródła w jak najkrótszym czasie zapewnić". - Te tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia - podkreślił.

Zaznaczył, że dziś takie bezpieczeństwo zapewnia energetyka węglowa. - Ale ze względu na politykę klimatyczną UE, a w Unii Europejskiej jesteśmy i chcemy być, ze względu na tę politykę spalanie węgla będzie coraz droższe, będzie się wiązało z coraz wyższymi kosztami zapłaty tzw. opłat ETS, czyli opłat za emisję tony CO2 - dodał.

"Oszczędność od 100 do 200 mln euro rocznie"

- Rocznie dzięki posadowieniu jednego reaktora typu SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2. Takich środków nie trzeba będzie przeznaczać na zakup praw do emisji – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier.

Zaznaczył, że Polska potrzebuje alternatywy energetycznej i "atom i mały atom" mogą być taką alternatywą. Zwrócił uwagę, że reaktory typu SMR mogą powstać w Polsce w ciągu najbliższych lat.
- Reaktory typy SMR to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Ta infrastruktura to droga część systemu. Rozwijamy tą dzisiaj intensywnie, aby móc zapewnić podłączenia do odnawialnych źródeł energii. Ale chcemy, aby poprzez rozproszony układ posadowienia SMR-ów, najpierw w dwudziestu kilku miejscach w Polsce, a potem, w nieco dalszej przyszłości, w jeszcze większej liczbie miejsc w Polsce zapewnić dostęp do małych reaktorów jądrowych – powiedział premier.

Posłuchaj

Premier M.Morawiecki: Od programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Zwrócił uwagę, że produkcja energii w małych elektrowniach jądrowych pozwoli na oszczędności, jako że reaktory SMR wymagają mniejszej powierzchni, niż tradycyjne reaktory.

- Polsce, rządowi Rzeczypospolitej Polski, który reprezentuję, bardzo zależy na tym, aby wraz z nowym atomowym otwarciem energetyki do Polski przyszedł transfer technologii – powiedział Morawiecki.

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW. 

Reaktory SMR w Polsce

Przed południem w ambasadzie Stanów Zjednocznych w Polsce Orlen podpisał listy intencyjne z amerykańskimi instytucjami finansowymi w zakresie wsparcia finansowego projektów budowy dwóch pierwszych reaktorów SMR w wysokości 4 miliardów dolarów.

Szef Orlenu wyjaśnił, że budowa SMR-ów nie wyklucza powstania dużych elektrowni jądrowych w Polsce, ponieważ to inwestycje, które wzajemnie się uzupełniają. - Można to szybko budować, co jest bardzo ważne. Wykorzystamy również polskie firmy - to jest około 300 przedsiębiorstw, które będą zaangażowane w procesy inwestycyjne - mówił w ambasadzie Daniel Obajtek.

Szczegóły inwestycji Orlenu w SMR mają zostać przedstawione na konferencji o godzinie 12.00. Po ogłoszeniu wstępnych lokalizacji koncern przeprowadzi pogłębione badania, które potrwają około dwa lata, a także rozmowy z lokalnymi społecznościami i władzami.

Realizacją budowy SMR-ów na potrzeby koncernu zajmuje się spółka ORLEN Synthos Green Energy. Finansowanie zapewni amerykański EXIM Bank (3 miliardy dolarów) i U.S. International Development Finance Corporation (DFC) (miliard dolarów), natomiast technologię GE Hitachi Nuclear Energy.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej