Upamiętniono ofiary i więźniarki obozu Ravensbrück. "Sprawcami zbrodni byli niemieccy naziści"

W niemieckim Fyrstenbergu upamiętniono ofiary oraz dawne więźniarki obozu Ravensbrück. Za kilka dni mija 78. rocznica jego wyzwolenia. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiatu przy obelisku, przy którym złożone są prochy ofiar.

2023-04-23, 16:10

Upamiętniono ofiary i więźniarki obozu Ravensbrück. "Sprawcami zbrodni byli niemieccy naziści"
Złożenie kwiatów w Muzeum Pamięci Ravensbrueck podczas obchodów w roku ubiegłym. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Kapelan rodzin dawnych więźniarek ksiądz Robert Ogrodnik powiedział, że to symboliczne miejsce.

- Kobiety pochowane tutaj, ale też w innych miejscach w okolicach obozu - wszystkie oddały życie za ojczyznę - podkreślił.

Arkadiusz Szlachetko z Niegosławic w województwie lubuskim, którego prababcia zmarła w Ravensbrück, powiedział, że udział w uroczystościach to hołd oddawany wszystkim ofiarom obozu, ale Polacy w szczególności oddają hołd polskim więźniarkom, które były tam rozstrzeliwane i na których były wykonywane eksperymenty pseudomedyczne, a które trafiły do obozu jako więźniarki polityczne - za działalność konspiracyjną i w Armii Krajowej.

Sprawcami zbrodni byli niemieccy naziści

Ambasador Polski w Niemczech Dariusz Pawłoś powiedział Polskiemu Radiu Zachód, że udział w tych uroczystościach to także okazja do odkłamywania historii. - Chodzi o to, żeby pokazać na świecie, że to były niemieckie obozy koncentracyjne i że sprawcami tych zbrodni byli niemieccy naziści - zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Ambasador Polski w Niemczech Dariusz Pawłoś: sprawcami zbrodni byli niemieccy naziści (Radio Zachód/IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Elżbieta Kuta ze stowarzyszenia rodzin dawnych więźniarek dodała, że pamięć o piekle Ravensbrück trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom, dlatego przyprowadziła na uroczystości harcerki i młodzież licealną.

Posłuchaj

Elżbieta Kuta ze stowarzyszenia rodzin dawnych więźniarek: staramy się o przetrwanie pamięci (źr. IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Największą grupę więźniarek stanowiły Polki

Niemiecki obóz dla kobiet Ravensbrück powstał w 1939 r. W sumie więzionych tam było 130 tys. osób. Największą grupę narodowościową stanowiły Polki. Więźniarki pracowały przymusowo w okolicznych fabrykach. Były też poddawane eksperymentom pseudomedycznym.

W kwietniu 1941 r. utworzono tam również obóz męski, a w czerwcu 1942 r. - dodatkowo obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu Ravensbrück przyłączono ponad 40 podobozów, których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe.

Czytaj też:

IAR/PAP/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej