"Pensje są pobierane zgodnie z prawem". Ekspertyza prawnicza ws. Orlenu
Spółka PKN Orlen zamówiła ekspertyzę w renomowanej kancelarii prawnej. Dotyczy ona wynagrodzeń zarządu. Z treści dokumentu wynika, że pensje Daniela Obajtka i pozostałych członków zarządu PKN Orlen są pobierane zgodnie z prawem.
2023-04-26, 13:41
Eksperci z kancelarii podkreślają w opracowaniu, że sposób kształtowania wynagrodzeń poparli akcjonariusze niezwiązani ze Skarbem Państwa: drobni inwestorzy i fundusze inwestycyjne.
Portal DoRzeczy.pl dotarł do dokumentu, który Orlen zamówił zaraz po pojawieniu się oskarżeń polityków opozycji. Przypomnijmy, że w lutym posłowie Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk i Tadeusz Aziewicz donieśli do prokuratury na prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i pozostałych członków zarządu. Ich zdaniem menedżerowie nie przestrzegają ustaw kominowej oraz okołobudżetowej i pobrali blisko siedem mln "nielegalnych dodatkowych wynagrodzeń", które stanowią dla nich "drugą pensję". Parlamentarzyści zwrócili się też do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o wyegzekwowanie zwrotu pobranych "nienależnie" wynagrodzeń.
Nie ma decyzji o wszczęciu śledztwa
Zawiadomieniem zajmuje się obecnie Prokuratura Rejonowa w Warszawie. Sprawa jest w tym momencie na bardzo wczesnym etapie postępowania sprawdzającego - nie ma jeszcze nawet decyzji o wszczęciu śledztwa.
W międzyczasie PKN Orlen zlecił jednej z najbardziej renomowanych kancelarii prawnych w Polsce wykonanie ekspertyzy dotyczącej wynagrodzeń zarządu. "Wynagrodzenia Członków Zarządu (…) spółki pod firmą Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (…) zostały ukształtowane stosownie do przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1907)" - czytamy w dokumencie.
REKLAMA
"Wynagrodzenia Członków Zarządu PKN Orlen zostały ukształtowane na podstawie Uchwał WZ, przez jej akcjonariuszy działających jako jej Walne Zgromadzenie, prawidłowo i w pełni implementując w Spółce zasady kształtowania wynagrodzeń wynikające z Ustawy (chodzi o ustawę o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - red.), stosownie do jej literalnego brzmienia” – przypominają prawnicy. Jak dodają, "PKN Orlen rokrocznie przedstawia akcjonariuszom Spółki, za pośrednictwem swojej strony internetowej, Sprawozdanie Rady Nadzorczej PKN ORLEN o wynagrodzeniach Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej, które jest opiniowane i przyjmowane przez Walne Zgromadzenie Spółki”. "Podkreślić przy tym należy, że sprawozdanie to podlega badaniu biegłego rewidenta, którego raport z oceny dokumentu również prezentowany jest Walnemu Zgromadzeniu PKN Orlen. Ocena ta nigdy nie doprowadziła do wskazania jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu Spółki" - czytamy.
- Orlen rozwija produkcję gazu. Obajtek: zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne Polski
- Powstał nowy zbiornik LPG w Rafinerii Gdańskiej. "Jedna z ważniejszych inwestycji"
- Daniel Obajtek: inwestycje Grupy Orlen są kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki
W treści ekspertyzy czytamy: "W ostatnim czasie pojawiły się w mediach nieprawdziwe informacje dotyczące nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzeń Członków Zarządu PKN Orlen, rzekomo niezgodnych z przepisami Ustawy. Wskazuje się przy tym, iż wynagrodzenia te pozostają w sprzeczności z przepisami tzw. »ustawy okołobudżetowej«, obecnie obowiązuje w tym względzie ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Odpowiedniki tej ustawy były uchwalane w przeszłości dla poszczególnych lat budżetowych".
Ustawy okołobudżetowe nie znajdują wprost zastosowania do Orlenu
REKLAMA
"Od 2018 roku tzw. »ustawy okołobudżetowe« zawierają przepis wskazujący, iż »podstawę wymiaru (…), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r.«" - informują autorzy analizy.
Kwestia zamrożenia wynagrodzeń
"Potocznie kwestię tę nazywa się »Zamrożeniem wynagrodzeń«. Należy jednak wskazać, iż tzw. Ustawy okołobudżetowe nie znajdują bezpośredniego zastosowania do spółek z udziałem Skarbu Państwa jako, że nie są one jednostkami sektora finansów publicznych i nie wykonują ustawy budżetowej. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku ustawy budżetowej".
"Ustawa okołobudżetowa skierowana jest do dysponentów części budżetowych, których budżety wchodzą w skład budżetu państwa i zawiera przepisy dotyczące sposobu jego wykonania. Znajduje ona zatem zastosowanie wyłącznie do wynagrodzeń, których źródło znajduje się w ustawie budżetowej na dany rok. Tymczasem wynagrodzenia Członków Zarządu PKN Orlen nie są wypłacane ze środków publicznych (por. kwestia kontroli NIK co do dysponowania środkami publicznymi), ale ze środków Spółki, które nie wchodzą w skład budżetu, a sama Spółka nie jest jednostką sektora finansów publicznych. Z tego względu do Spółki oraz wynagrodzeń Członków jej Zarządu nie znajdują wprost zastosowania przepisy tzw. »ustawy okołobudżetowej«" - stwierdzają prawnicy.
"W związku z tym, iż przepisy tzw. »ustaw okołobudżetowych« nie znajdują wprost zastosowania do Spółki, ich zastosowanie w PKN Orlen, wymagałoby implementacji w treści Uchwały WZ, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zasad wynikających z Ustawy. Implementacja tak jednak dotychczas nie miała miejsca" - puentują.
REKLAMA
doRzeczy.pl, bartos
REKLAMA